Amerika během ramadánu útoky nezastaví

Americká armáda během ramadánu útoky na Afghánistán nezastaví. Ve Washingtonu to oznámil americký prezident George Bush. Zároveň vyjádřil velkou spokojenost s dosavadním vývojem války proti terorismu. Spojené státy stále žijí v obavách z teroristických útoků. Kalifornský guvernér Gray Davis oznámil, že jejich terčem by se mezi 2. a 7. listopadem mohly stát tamní velké mosty, včetně proslulého Golden Gate Bridge v severokalifornském San Francisku. Odvolal se přitom na důvěryhodné informace. Italské úřady se zase obávají útoků na dálniční tunely a viadukty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bombardér B-52

bombardér B-52 | Zdroj: ČTK

"Nepřítel kvůli ramadánu neudělá přestávku a my také ne. Budeme pokračovat v této válce, dokud nedosáhneme našich cílů," konstatoval Bush v Bílém domě. Ramadán je jedním z nejvýznamnějších muslimských svátků, rozhodnutí USA proto patrně vyvolá nesouhlas v islámském světě.

Bílý Dům také popřel tvrzení afghánského vládnutího hnutí Taliban, podle kterého bylo během zásahů v Afghánistánu zabito 70 až 100 Američanů. Podle mluvčího Pentagonu jde o sprostou lež. Americká strana tak reagovala na vyjádření talibanského konzula v Pákistánu Moulviho Rahamatullaha Kakazady pro televizi Al-Jazeera.

Americké bombardéry B-52 mohutně útočily na pozice Talibanu severně od hlavního afghánského města Kábulu. Podle svědků šlo o jeden z nejtěžších náletů v dosavadním průběhu úderů na cíle v Afghánistánu. Bomby dopadaly na talibanské pozice u frontové linie s opoziční Severní aliancí. Bojové letouny byly spatřeny i jižně od města Džabalusserádž kontrolovaného opozicí.

Jak hlásí severoamerická zpravodajka Českého rozhlasu Olga Krupauerová, FBI vydala zprávu, podle které chystají nespecifikované skupiny útoky na šest mostů na západě USA. Ke snaze vyhodit některý z mostů údajně dojde v čase dopravních špiček. Mosty v San Franciscu, Los Angeles a San Diegu nyní hlídají členové národních gard a příslušníci policie. Bezpečnostní opatření v okolí mostních objektů preventivně zvýšily i státy Washington, Oregon, Montana, Arizona, Nevada a Idaho.

Rozhodnutí kalifornského guvernéra zveřejnit varování vycházející z nepotvrzených zpráv vyvolalo kontraverzní reakce. Davis varování jako jediný zveřejnil, přestože americká vláda ve zprávě zdůraznila, že se jedná o varování vycházející z nepodložených zpráv. Davisovo prohlášení šokovalo řadu obyvatel San Francisca, kteří používají slavný visutý most Golden Gate.

Italští automobilisté se opět potýkají s problémy, zejména na dálnicích. Tentokrát jsou příčinou přísné kontroly policie, která prověřuje všechny kamiony a na hranicích kontroluje také osobní vozy. Podle italské a americké bezpečnostní služby do Itálie cestuje nákladním automobilem skupina Afghánců s pasy členských zemí EU, aby na Apeninském poloostrově spáchala atentáty. Přitom nevyloučila, že by tento nákladní automobil mohl přijet do Itálie ze Slovinska. Islámští teroristé prý mají v úmyslu dopravit do Itálie z Balkánu kamion naložený výbušninou a vyhodit do povětří dálniční tunel či viadukt. Italští automobilisté tentokrát nereptají, přestože musí vystát kilometrové fronty, strach z terorismu totiž roste.

Zahraniční výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu navrhl vytvoření rozhlasové stanice Rádio svobodný Afghánistán. Stanice by působila pod záštitou rádia Svobodná Evropa, které sídlí v Praze. Podle amerických kongresmanů by šířila zpravodajství a informace o amerických vojenských aktivitách v Afghánistánu v tamních jazycích. Afghánci by tak měli informace o vládním hnutí Taliban a znali by cíle amerických vojenských operací podnikaných v rámci protiteroristické kampaně. Návrh zákona předpokládá pro vysílání do Afghánistánu částku 14 miliónů dolarů. Americká vláda ale s projektem nesouhlasí.

Vědunka Lunardi, Milan Kopp, Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme