Amerika bilancuje po 10 letech válku v Iráku. Výsledky nejsou radostné
Od začátku války v Iráku uplynulo 10 let. Američané oficiálně konflikt ukončili před rokem. Výročí je pro ně příležitostí k bilancování. Většina Američanů není na výsledek války hrdá.
„Na můj příkaz začaly koaliční síly útočit na vybrané vojensky důležité cíle. Jejich úkolem je snížit schopnost Saddáma Husajna vést válku,“ oznámil tehdejší prezident George Bush před 10 lety světu, že Spojené státy a jejich spojenci zaútočili na Irák.
Vojenská invaze Iráku byla rychlá a nesetkala se s vážnějším odporem. Za necelé dva měsíc prezident Bush hrdě prohlásil:
Bilancování 10 let války v Iráku přiblížil zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka
„Velké válečné operace skončily. V bitvě o Irák zvítězili Spojené státy a jejich spojenci.“
Jenže jeho optimismus se prokázal jako předčasný. Válka v Iráku se protahovala a ztrácela podporu veřejného mínění. Nejdřív ji schvalovalo skoro 80 procent Američanů. Už v létě roku 2004, tedy rok a několik měsíců po zahájení invaze, byla většina opačného názoru.
A tak už to zůstalo, konstatuje Frank Newport z Gallupova ústavu pro výzkum veřejného mínění:
Podle většiny byla válka chybou
„Každý průzkum, který jsme dělali, ukazuje, že většina Američanů považuje válku v Iráku chybu.“
Data Gallupova ústavu přitom podle něj jasně nenaznačují, že by hlavní příčinou nespokojenosti Američanů s válkou mohl být fakt, že se v Iráku nenašly zbraně hromadného ničení, což byl hlavní oficiální důvod války.
„Já myslím, že šlo o něco jiného. Lidem došlo, že válka bude trvat déle, než si původně mysleli. Přibývalo amerických, a samozřejmě hlavně iráckých obětí. Z konfliktu v Iráku se stala dlouhodobá záležitost. To myslím stálo za pochybnostmi, jestli Spojené státy vůbec měly do Iráku jít,“ popisuje Frank Newport.
Téměř 4500 padlých
Ve válce, kterou většina Američanů po deseti letech považuje za zbytečnou, padlo skoro 4 a půl tisíce jejich vojáků a stovky dalších z jiných koaličních zemí. Iráčanů zemřelo i podle nejkonzervativnéjších odhadů hodně přes sto tisíc.
Postupně vychází najevo, že zmizely miliardy dolarů, které americká vláda vydala na obnovu Iráku. Desítky osob včetně některých vojáků čelí obviněním ze zpronevěry nebo už si odpykávají tresty.
Po deseti letech nepůsobí válka v Iráku jako kapitola dějin, na kterou by Američané byli moc hrdí.