Amerika bojuje proti takzvaným asijským kaprům

Úřady u Chicaga otrávily záměrně deset kilometrů řeky a zabily 90 tun ryb. Důvodem je invaze cizích rybích druhů, které hrozí proniknout do velkých jezer a způsobit ekologickou katastrofu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapr

Americké úřady sahají k drastickým opatřením. Nedaleko Chicaga otrávily desetikilometrový úsek řečiště, které ústí do Michiganského jezera.

Po Mississippi a jejích přítocích se totiž rozšiřuje několik cizích rybích druhů, kterým Američané říkají obecně asijští kapři.

Pokud by se dostali do velkých jezer, zcela by podle ekologů zvrátili živočišnou rovnováhu a zlikvidovali tamní rybářský průmysl, který má každoroční obrat sedm miliard dolarů.

Úřady potřebovaly řeku zcela zbavit ryb, aby mohly vypnout a opravit elektrický plot. Ten brání, aby se do jezera z řeky jakékoli ryby dostaly. Použily přitom přípravek, který zabíjí jen ryby, ostatním druhům nevadí a za několik dnů se rozplyne.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme