Amerika bude cvičit odpůrce iráckého režimu

Americký prezident Bush schválil bojový výcvik oponentů iráckého režimu Saddáma Husajna. Podle dnešního vydání listu Washington Post už Pentagon vybral na 5000 rekrutů. Výcvik by měl být zahájen ještě v říjnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci | Foto: Armáda ČR

Prezident Bush schválil výcvik bojovníků irácké opozice už začátkem října společně s uvolněním více než 90 milionů dolarů na realizaci tohoto plánu. Iráčané by měli získat základní bojové dovednosti, ale také speciální znalosti, které jim umožní pracovat jako poradci a překladatelé při válečných operacích.

Asi 10 tisíc dalších oponentů bagdádského režimu by mělo pomáhat v předsunutých liniích vyhledávat cíle pro laserově naváděné bomby. Zajisťovali by také na území Iráku ostrahu táborů pro válečné zajatce. Většina rekrutů kontaktovaných v Londýně pochází z řad Iráckého exilu a nebude cvičena na území Spojených Států ani na Blízkém východě.

Společně s přesunem materiálu do Perského zálivu, rozmísťováním dalších jednotek a přibližováním velitelských stanovišť Iráku, je výcvik iráčanů chápán, jako další signál amerických bojových příprav.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme