Amerika bude své vojáky očkovat proti nešťovicím

Po několikaměsíčním zvažování oznámí americký prezident Geoge Bush plán očkování proti neštovicím. Vakcinace by se měla především týkat amerických vojáků v Perském zálivu. Spojené Státy se obávají, že Irák mám mezi biologickými zbraněmi i agresivní kmen této nemoci. Podle zpravodaje půjde o riskantní, ale efektivní řešení:

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

očkování | Foto: očkování

Vojákům a zdravotníkům má být určeno přednostní očkování. Vakcinace začne v lednu a má se týkat půl milionu lidí v uniformách armády Spojených Států, ale na dobrovolné bázi by měli být očkováni i zdravotníci včetně zvláštních týmů, které by měly být připraveny na možný biologický útok na americkém zemí.

Pro širokou veřejnost budou velké objemy modernější vakcíny připraveny až po ukončení licenčního řízení někdy v roce 2004. Prezident Bush stál před těžkým rozhodnutím, protože současné možnosti vakcinace proti neštovicím přinášejí větší vedlejší účinky než kterákoliv jiná vakcína nabízená na americkém území.

Na druhé misce pomyslných vah byl riziko nakažení pravými neštovicemi, které se nedají léčit a pomoci může právě jen urychlené očkování. Riskantní rozhodnutí o vakcinaci zatím nevyvolalo poplašené reakce.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme