Amerika intenzivně hledá nové zdroje energie

Američané začali kampaňovitě pracovat na urychleném hledání nových alternativních zdrojů energie zejména za ropu. Vede je k tomu rapidně se zhoršující situace na Blízkém východě a nebývalý růst cen benzinu i topných olejů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v laboratoři | Foto: llnl.gov

Auta na elektrický pohon, vodíkové palivo nebo sluneční elektrárny jsou desítky let vděčným námětem vědecko-populárních časopisů, ale v praxi se vlastně nic nemění. Stále se jezdí na benzin nebo naftu a topí se hlavně přírodním plynem nebo olejem, a to s malými výkyvy podle toho, jaká je kde krize.

Američané se rozhodli tento trend doopravdy změnit. Nejde jen o masivní kampaň federální vlády, jen o návrat k jaderným elektrárnám nové generace, ale s dalšími plány ve velkém přicházejí jednotlivé státy Unie. Guvernér Montany Brian Schweitzer například představil projekt, který připomíná výrobu umělého benzínu za druhé světové války. Díky nové Fischer-Tropsch metodě připravují v Montaně produkci syntetické nafty z uhlí za výrobní cenu asi 1 dolar za 4 litry. Je v tom zahrnuta i rekultivace a zalesnění vytěžených dolů. Testy navíc ukázaly, že tato syntetická nafta dává motorům vyšší výkon a výrazně méně znečišťuje vzduch.

Lousiana, Mississippi, Arkansas a další státy připravují systematické využití biomasy, kterou ve velkém produkuje úrodná půda povodí Mississippi. "Zdroje, které se takto objeví jsou mimořádně bohaté na energii. Velké poptávce nestačí jen zužitkování odpadních odřezků. Připravujeme proto rozsáhlé pěstování plodin, které budou určeny jen pro rafinování paliva na bázi alkoholu," řekl Českému rozhlasu operační šéf Úřadu pro rozvoj povodí Mississippi Blair Jernigan.

Američané ještě mají velké rezervy v úsporách energie. Pokud přikročí k zateplování domů v evropském stylu, bude je to stát miliardy dolarů. V každém případě administrativa prezidenta George Bushe prosazuje ambiciózní plán omezit do roku 2025 dovoz ropy na pouhou čtvrtinu současného stavu.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme