Amerika možná rozšíří odvetu na další země

Washington zvažuje odvetné akce proti dalším zemím. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na nejmenované diplomatické zdroje z New Yorku. Spojené státy podle ní informovaly Radu bezpečnosti OSN, že by v rámci tažení proti terorismu mohly podniknout odvetné akce proti dalším organizacím a zemím. Američané zahájily ozbrojený úder proti afghánskému vládnímu hnutí Taliban v neděli večer útokem na hlavní město Kábul, západoafghánský Herát, Džélálábád a Kandahár, který je základnou Talibanu a Usámy bin Ládina. Podle některých informací z Pentagonu plánovaly Spojené státy souběžně také útok na Irák, nakonec však bylo rozhodnuto o tom, že Američané zaútočí na Irák s velkou pravděpodobností až v další fázi celé operace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teroristický útok z 11.září podnítil největší americkou mobilizaci od války v Perském zálivu. Soustřeďuje se do oblasti Střední Asie, Indického oceánu a Perského zálivu. Těsně poté, co americká a britská armáda zahájily odvetný útok, opustily tři americké válečné lodě a jedna minolovka přístav na jihojaponském ostrově Okinawa. Podle agentury Kjódó se jedná o minolovku Patriot, obojživelné výsadkové plavidlo Essex a vyloďovací plavidla Germantown a Fort McHenry. Na palubě Essexu jsou kromě jednotky americké námořní pěchoty také obrněné transportéry, houfnice, bojová vozidla a další bojové prostředky a munice. Americká armáda odmítla poskytnout jakékoli podrobnosti týkající se budoucího rozmístění plavidel.

Talibanský velvyslanec v Pákistánu prohlásil, že při vzdušných úderech na cíle v Afghánistánu zemřelo 20 lidí - údajně civilistů. Nikdo však zatím nedokáže tyto zprávy potvrdit, spojení s Afghanistánem a jakýmkoliv nezávislým zdrojem je velmi komplikované. Situaci v Afghánistánu sledují s napětím také obyvatelé sousedního Pákistánu, kde se očekávají další protiamerické demonstrace.

Za teroristický čin a urážku islámského světa označil velvyslanec afghánského hnutí Taliban v Pákistánu Abdas Salám Zaíf americký vzdušný útok na Afghanistán. Řekl, že tato země se nikdy v historii nedopustila žádné teroristické akce. Televize CNN zaznamenala jeho varování: Zásah Spojených států a Velké Británie není jen útokem proti Afghánistánu, ale proti všem chudým lidem, chudým muslimům. Zaíf také označil Spojené státy za tyrana. Podle Zaífa nebyl zasažen dům talibanského vůdce Muhamada Umara, nezraněn zůstává i Usáma bin Ládin. Taliban nyní uznává už jen Islámábád, pákistánský prezident Parvíz Mušaraf však ve svém projevu k národu útoky spojenců podpořil.

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf podporuje útoky Spojených států a Velké Británie proti afghánskému vládnímu hnutí Taliban. Mušaraf to prohlásil ve svém projevu k národu vysílaném stanicí CNN. V něm ujistil spojence, že má nad svou zemí kontrolu. Útoky v Afghánistánu musejí být cílené a nesmějí způsobit "vedlejší škody". Podle prezidenta nesmí útoků využít afghánské Severní spojenectví, které stojí v opozici proti Talibanu. K odvetným útokům amerických a britských sil na Afghánistán byl podle Mušarafa použit pákistánský vzdušný prostor, nevycházely ale přímo z Pákistánu. Mušaraf také prohlásil, že není třeba, aby cizinci opouštěli Pákistán. Hospodářství a obchod v Pákistánu podle něj fungují normálně. Někteří extremisté budou podle slov Mušarafa kontrolováni. S narážkou na předchozí hrozby Talibanu prezident dodal, že Pákistán se bude bránit proti jakémukoli útoku. Podle Mušarafa však bude Afghánistán po spojeneckých útocích nutně potřebovat obnovu země a jejího hospodářství: "Potřebujeme plán na rehabilitaci, potřebujeme vyvinout velké úsilí k obnově Afghánistánu co možná nejrychleji a co možná nejdříve, aby se normalizovala situace i život Afghánistánu."

Osud pracovníků německé humanitární organizace "Shelter Now" zadržovaných v Afghánistánu je od zahájení vojenské odvety USA nejistý. Snahy organizace dovědět se něco o situaci rukojmí nebyly úspěšné. Nejasné je podle dosavadních údajů i to, zda bude proces s těmito pracovníky ve středu pokračovat. Čtyři Němci, dva Američané a dva Australané byli zadrženi s obviněním, že v Afghánistánu propagovali křesťanství. Spolu s nimi bylo zadrženo i 16 Afghánců, kterým hrozí trest smrti.Britské ministerstvo zahraničí nemá žádné zprávy o osudu zadržované novinářky Yvonne Ridley, reportérky listu "Sunday Express". Byla zadržena 28. září v afghánském přestrojení a bez dokladů na severu země. Několik hodin před začátkem odvetné operaceproti spojenců Afghánistánu, sdělil velvyslanec Talibanu v Islamabádu, že Ridley má být dnes předána představitelům britských vládních orgánů. Další zpráva sdělovala, že Ridley je volná. Od tédoby však o ní nejsou žádné zprávy.

Spojené státy a Velká Británie dnes informují o svém zásahu proti teroristickým cílům v Afghánistánu na uzavřeném zasedání Rady bezpečnosti OSN. Podle amerických oficiálních zdrojů se podařilo zasáhnout celkem 7 oblastí, včetně letecké základny v Kandaháru. Američané zatím nemají žádné zprávy o případné ztrátě nebo poškození svých letounů. Taliban naopak tvrdí, že na jihu Afghánistánu sestřelil blíže neurčený letoun.

Dvě americká vojenská letadla shodila v Afghánistánu 37.500 denních potravinových dávek, které mají pomoci tisícům uprchlíkům v zemi. Letouny C-17, které odstarotvaly ze základny Rammstein v Německu, shodily balíčky devět hodin po začátku vzdušných úderů amerických a britských sil proti cílům Talibanu. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld už předtím řekl, že balíčky s jídlem budou shazovány v odlehlých oblastech, kam se uchýlili uprchlíci a ne kolem opěrných bodů Talibanu.

Noční útok začal raketami s plochou dráhou letu. Ty měly připravit půdu pro další útoky bojovými letouny s laserem naváděnými bombami. Útok oznámil v přímém televizním projevu americký prezident Geroge Bush. Spojené státy v první vlně útoku použily 15 velkých bombardérů, 25 bitevních letounů a 50 střel s plochou dráhou letu, a to proti četným cílům v celém Afghánistánu. Cílem první vlny leteckých úderů bylo podle amerického ministra obrany Rumsfelda ochromit vojenské síly Talibanu a zničit výcvikové tábory teoristů Na 50 raket Tomahawk vypálených z lodí a letounů zasáhlo podle Pentagonu celkem sedm oblastí včetně letecké základny v Kandaháru a velení protivzdušné obrany v Kábulu. Pentagon použil i bombardéry B-2 typu Stealth, které vzlétly ze základny ve Spojených státech. Údery by měly otevřít cestu pro dlouhodobou vojenskou kampaň, která bude zahrnovat i pozemní síly.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová, Martin Hromádka, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme