Amerika opět debatuje o omezení zbraní

Americká kongresmanka Gabrielle Giffordsová těžce zraněná šíleným střelcem z Arizony prodělala další operaci. Její stav už není kritický, ale vážný. Případ postřelené zákonodárkyně znovu rozproudil debatu o zbraních ve Spojených státech. Přesněji o jejich často minimální kontrole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongresmanka Gabrielle Giffordsová se svým manželem, astronautem Markem Kellym | Foto: AFP

V Kongresu se už objevil například návrh zákazu zásobníků na velký počet nábojů. Právě takový byl ten, který použil minulou sobotu střelec v Tucsonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Debatu o omezení zbraní sleduje ve Spojených státech i tamní zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Komentátoři jsou ale většinou skeptičtí. Podobné iniciativy prý po takových šokujících incidentech obvykle následují, ale nejsou úspěšné a nemají dlouhou životnost.

Podle odhadů střelnou zbraň vlastní asi třetina Američanů. Toto číslo ale vychází z toho, co v průzkumech říkají sami Američané. Oficiální statistiky neexistují. V USA totiž k nákupu zbraně není potřeba žádný speciální dokument. Zbraně se zde nakupují například na řidičský průkaz.

Vít Pohanka, Lenka Rafaelová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme