Amerika posílá do Japonska odborníky na jadernou energetiku

Spojené státy poslaly do Japonska další tým odborníků na jadernou energii. Radioaktivní únik v elektrárně Fukušima děla Američanům vážné starosti. Kvůli jadernému oblaku se musela přesunout americká vojenská plavidla, která u severovýchodního pobřeží poskytují humanitární pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exploze v japonské jaderné elektrárně Fukušima | Zdroj: Reuters

Americké úřady už poslaly do Japonska desítky odborníků. Jejich cílem je nejdřív pomoct se zvládnutím havárie v elektrárně Fukušima 1. Mají se ale také poučit a vytěžit z katastrofické situace v Japonsku co nejvíc informací. Ty mají pak pomoci při zvýšení bezpečnosti atomových elektráren ve Spojených státech.

Únik radioaktivity z japonské elektrárny vyvolal v Americe podobně jako jinde obnovenou debatu o atomové energetice. Američané pokrývají jadernou energií 20 procent elektrické spotřeby.

V posledních třech desetiletích se nové reaktory v Americe nestavěly. Důvodem byla hlavně havárie v elektrárně Three Mile Island v Pensylvánii v roce 1979 a později v ukrajinském Černobylu.

To se začalo měnit za prezidenta Bushe. Teď se několik atomových elektráren plánuje nebo dokonce staví. I prezident Obama dával zatím najevo, že počítá s jadernými elektrárnami jako součástí boje proti emisím CO2 a změnám globálního klimatu.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme