Amerika sčítá škody po hurikánu Isabel

Americké státy od Severní Karolíny až po Rhode Island postižené hurikánem Isabel se pomalu vracejí k normálnímu životu. V souvislosti s řádícím živlem zahynulo 23 lidí a škody přesáhly miliardu dolarů. Isabel se sice nezapíše mezi nejničivější hurikány v americké historii, ale jsou místa, kde na něj nikdy nezapomenou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

následky řádění hurikánu

následky řádění hurikánu | Zdroj: ČTK

Mezi oběťmi je elektrikář, který se pokoušel opravit rozvod elektřiny v pobřežním okrese Carteret. Padající stromy zabily tři lidi ve Virgínii a po jednom v Severní Karolíně a v New Jersey. Na následky dopravních nehod způsobených hurikánem zahynulo devět lidí v Severní Karolíně, Virgínii, Marylandu, Pennsylvánii a ve Washingtonu, což jsou také státy, v nichž byl vyhlášen stav ohrožení.

Hurikán za sebou místy zanechal spoušť, jaká je typická pro tornáda - vyvrácené stromy a dřevěné americké domy srovnané se zemí. Historické části měst u zálivu Chesapeake, zejména Annapolis a Baltimor, se ocitly pod vodou. V Baltimoru bylo dokonce ohroženo i Národní akvárium, v Marylandu takovou spoušť nepamatují.

Lidé se v řadě měst brodili po kolena v mořské vodě nebo se projížděli mezi obchody na kánoích a kajacích. Rozvodnily se také řeky včetně Potomaku ve Washingtonu, historické městečko Alexandria je z části pod vodou.

I přes usilovnou práci opravářských čet v šesti nejpostiženějších státech na pobřeží Atlantiku zůstává asi 2,5 milionu lidí bez dodávek proudu. Isabel dala Američanům co proto, potrvá nejméně týden, než se nejbolestnější šrámy napáchané za necelých 24 hodin řádění podaří zahojit.

Účet za škody způsobené hurikánem však podle pojišťoven dosáhne jen kolem 500 milionů dolarů, tedy asi 15 miliard korun, což je mnohem méně než čtyři miliardy, které byly minulý týden před příchodem Isabel předvídány. Hurikánu, který byl na počátku týdne nad Atlantikem, byl přisouzen pátý, tedy nejvyšší stupeň takzvané Saffir-Simpsonovy škály.

Šťastně přežila hurikánovou noc skupina českých lékařů, kteří jsou ve Washingtonu na konferenci. Vladimír Hraboš z nemocnice v Praze-Motole Českému rozhlasu řekl, že tisíce lékařů z celého světa strávily večer na přednášce o novinkách v neinvazivní kardiologii. Některým diplomatům a novinářům ztížil práci výpadek energie, jiní zůstali uvězněni v domech za spadanými stromy.

Přestože Isabel zeslábla, zůstává podle meteorologů velmi nebezpečnou bouří. Nadále hrozí vysoké riziko záplav, zvláště v hornatých oblastech Virgínie a Západní Virgínie. Riziko je umocněné tím, že půda je zde nasáklá vodou po několika měsících nadprůměrných srážek.

Jan Rosenauer, Miroslav Konvalina, Marika Táborská, Nora Grundová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme