Amerika vyzvala Rusko k zavření konzulátu v San Franciscu. Podle Moskvy je krok neopodstatněný

Spojené státy nařídily uzavření ruského konzulátu v San Franciscu a dvou oddělení v New Yorku a Washingtonu. Oznámilo to tamní ministerstvo zahraničí. Reagovalo tak na nucené snížení počtu amerických diplomatů v Rusku. Podle Washingtonu byl krok Moskvy neopodstatněný a poškodil vztahy mezi oběma zeměmi.

San Francisco (Aktualizováno: 20:57 31. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vystoupil na výroční tiskové konferenci v Moskvě | Zdroj: Reuters

Spojené státy se rozhodly postupovat na základě principu parity. Rusku zůstanou tři generální konzuláty – v New Yorku, Seattlu a Houstonu, Spojeným státům zase v Petrohradě, Jekatěrinburgu a Vladivostoku. Ty ale kvůli vynucenému snížení stavů o 755 lidí přestaly Rusům vydávat víza.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že rozhodnutí Spojených států lituje a zváží odpověď. Podle agentury Reuters to řekl v telefonátu šéfovi americké diplomacie Rexi Tillersonovi.

Předseda mezinárodního výboru ruského Senátu Konstantin Kosačov, řekl, že Rusko by na uzavření konzulátu v San Fraciscu mělo reagovat zrcadlově, zatímco předseda zahraničního výboru dolní komory parlamentu Leonid Sluckij se domnívá, že ruská odpověď by neměla být symetrická, ale citelná.

Moskva nařídila snížení stavu amerických diplomatů o více než polovinu poté, co Kongres přijal nové protiruské sankce kvůli údajným zásahům do loňských prezidentských voleb ve Spojených státech. Zaměstanci zastupitelských úřadů měli opustit Rusko do čtvrteční noci.

Martin Dorazín, Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme