Amerika vzdala poctu obětem 11. září 2001

Smutek, dojetí i vzdor ovládly místa, která se právě před třemi lety stala dějišti děsivých tragédií. Do věží Světového obchodního střediska v New Yorku, budovy Pentagonu a do polí v Pensylvánii tehdy narazila velká dopravní letadla unesená teroristy. Památku téměř 3000 obětí si tam při sobotních pietních aktech připomněli nejen Američané.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nikdy nezapomeneme

nikdy nezapomeneme | Zdroj: ČTK

V úterý 11. září 2001 teroristé unesli čtyři dopravní letouny. Tři ze strojů pak řízeně narazily do dvojice věží Světového obchodního centra na Manhattanu a do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Čtvrté letadlo se zřítilo v Pensylvánii. Ukázalo se, že za útoky stála teroristická organizace Al-Káida v čele s Usámou bin Ládinem. Spojenci odpověděli vyhlášením války mezinárodnímu terorismu.

Na mnoha místech Spojených států se proto v sobotu konaly pietní akty připomínající památku obětí zločinů, které poznamenaly celý svět.

Ground Zero 11. 9. 2004

V New Yorku byla veřejně přečtena příbuznými jména všech téměř 3000 zabitých při ataku na věže Světového obchodního střediska. Akt zahájila minuta ticha ve 14:46 hodin našeho času, kdy první letadlo vrazilo do první věže. V 15:03, kdy byl napaden druhý mrakodrap, se rozhostily další tři minuty ticha. Ticho následovalo i ve výročí zhroucení obou věží, a to 15:59 a v 16:29 hodin našeho času.

Před čtením jmen obětí, které bylo letos svěřeno rodičům a prarodičům, požádal starosta New Yorku Michal Bloomberg svět o to, aby si s nimi připomněl téměř tři tisíce obětí. Lidé přicházející ke Ground Zero nebyli letos všichni v černém, z tváří jim ale smutek ani po třech letech nezmizel.

dým nad Manhattanem | Foto: Marek Václavík

K útokům na Spojené státy zřídil iŽurnál speciální stránky. Tehdejší zpravodajství najdete na adrese www.izurnal.cz/teror.

Georg Bush: Válka pokračuje

"Za sto dvě minuty přišly 11.9 2001 Spojené státy o více svých občanů, než při napadení Pearl Harbour," řekl v rozhlasovém a televizním projevu prezident Bush z Bílého domu. Vyjádřil odhodlání ubránit Spojené státy proti dalším útokům. "Spojené státy jsou rozhodnuty zůstat v ofenzivě a stopovat teroristy kamkoli, kde se cvičí, odpočívají nebo se pokoušejí zapustit kořeny," zdůraznil. Země je podle něj bezpečnější, ale nikoli bezpečná a válka s terorem pokračuje. Ministr obrany Donald Rumsfeld na Arlingtonském hřbitově připomněl, že oběti z 11. září nebyly ani první, ani poslední.

České bezpečnostní složky kvůli dnešnímu výročí žádná mimořádná opatření nechystala. Posílena byla pouze ostraha některých klíčových objektů. Více je střeženo například letiště nebo ambasáda Spojených států. Konkrétní opatření ale nikdo z taktických důvodů nechce sdělit. Žádné zvláštní změny nechystalo kvůli dnešnímu výročí Rádio Svobodná Evropa, které sídlí v centru Prahy. Radiožurnálu to potvrdila koordinátorka vztahů s médii Anna Krausová. Stanici hlídaly po útocích obrněné transportéry. Z centra města zmizely předloni na podzim. Kolem stanice jsou dodnes zátarasy, budovu hlídá také policie a rádio má i vlastní bezpečnostní službu.

Vznikne koordinační centrum boje proti terorismu

Co se stalo 11. září 2001, a jak se dalo katastrofě zabránit - o tom vypovídá závěrečná zpráva nezávislé komise o teroristických útocích na Spojené státy, kterou v Bílém domě převzal letos v červenci prezident George Bush. Na téměř 600 stranách je popsán vývoj událostí osudného dne, a co je třeba udělat do budoucna, aby se podobný případ neopakoval. Zpráva neobviňuje ani exprezidenta Clintona, ani jeho nástupce George Bushe z toho, že mohli útokům zabránit.

Spojené státy byly na teroristický útok nepřipraveny politicky, organizačně, kapacitně, ale i chabou představivostí, uvádí se v závěrečné zprávě komise. Její členové došli k závěru, že všichni ve Spojených státech selhali v představivosti toho, čeho jsou teroristé schopní. To se týká amerických zpravodajských služeb, vlád i Kongresu. Celé instituce nebyly schopné vybavit politické vedení země informacemi nutnými k potřebným rozhodnutím.

V Bílém domě má být vytvořeno 200členné Národní koordinační centrum boje proti terorismu v čele s generálním ředitelem pro zpravodajské služby. Kongres vytvoří v obou komorách nové komise, které budou práci vlády kontrolovat - to jsou změny uvedené ve zprávě o okolnostech 11. září, které se podle zákonodárců ale nepodaří prosadit snadno.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Jaroslav Skalický, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme