Amerika zasadila teroristům první odvetný úder

Pentagon ukončil několikahodinový vzdušný úder proti strategickým cílům v Aghánistánu. Americké letouny bombardovaly za britské podpory ve třech vlnách cíle teroristické organizace al-Kajdá a hnutí Taliban. Hlavním cílem leteckých úderů byly teroristické výcvikové tábory, vojenské základny a letiště. Spojenci útočili především na hlavní město Kábul, na západoafghánský Herát, Dželálábád a na Kandahár, který je základnou Talibanu a Usámy bin Ládina. Ten je údajně stále naživu. Podle amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda nebylo setřeleno či poškozeno žádné americké letadlo. Zatím není jasné, jaké škody nálety způsobily. Svědci citovaní agenturou Reuters tvrdí, že při nich zemřelo několik lidí. Katarská televize al-Džazíra přinesla záznam bin Ládinova prohlášení, které je prvním oficiálním přiznáním k útokům na Spojené státy 11. září. Datum pořízení záznamu stanice neuvedla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Talibanský velvyslanec v Pákistánu prohlásil, že při vzdušných úderech na cíle v Afghánistánu zemřelo 20 lidí - údajně civilistů. Nikdo však zatím nedokáže tyto zprávy potvrdit, spojení s Afghanistánem a jekýmkoliv nezávislým zdrojem je velmi komplikované. Situaci v Afghánistánu sledují s napětím také obyvatelé sousedního Pákistánu, kde se očekávají další protiamerické demonstrace. Během dne má se zásadním projevem vystoupit prezident Parvíz Mušaraf.

Cílem první vlny leteckých úderů bylo podle amerického ministra obrany Rumsfelda ochromit vojenské síly Talibanu a zničit výcvikové tábory teoristů Na 50 raket Tomahawk vypálených z lodí a letounů zasáhlo podle Pentagonu celkem sedm oblastí včetně letecké základny v Kandaháru a velení protivzdušné obrany v Kábulu. Pentagon použil i bombardéry B-2 typu Stealth, které vzlétly ze základny ve Spojených státech. Údery by měly otevřít cestu pro dlouhodobou vojenskou kampaň, která bude zahrnovat i pozemní síly.

Mezi tím Bílý dům ohlásil, že ministr zahraničí Colin Powell navštíví koncem týdne Indii a Pákistán aby zmírnil napětí mezi rivaly, kteří oba podporují Washington. Spojené státy a Velká Británie dnes informují o průběhu úderů na otevřeném zasedání členy Rady bezpečnosti OSN v New Yorku.

Jak hlásí spolupracovník Radiožurnálu Jaromír Štětina z agentury Epicentrum, který vše sleduje na území ovládaném protitalibanskou opozicí na severu Afghánistánu, letištní infrastriktura Talibanu byla zničena, zasažena byla strategická letiště ve třech největších městech Afghanistánu Kábulu, Mazáre Šarífu a Kandaháru. Kandahár byla zasažen dokonce dvakrát a byl tam zničen radar. Nejtěžší ztráty neslo hlavní město, kde rakety Tomahawk zasáhly sklady, štáby a ministerstvo obrany. Experti Severní aliance soudí, že však nebyla osudově zasažena živá síla nepřítele, protože příprava útoku trvala dlouho a jednotky byly rozptýleny.

Novopečený předseda sboru náčelníků amerických ozbrojených sil generál Richard Mayers oznámil, že Spojené státy začaly shazovat z letounů C-17 humanitární pomoc a letáky pro statisíce afghánských uprchlíků. Minisrestvo zahraničí vyzvalo všechny američany v zámoří ke zvýšené opatrnosti.

Noční útok začal raketami s plochou dráhou letu. Ty měly připravit půdu pro další útoky bojovými letouny s laserem naváděnými bombami. Spojené státy v první vlně útoku použily 15 velkých bombardérů, 25 bitevních letounů a 50 střel s plochou dráhou letu, a to proti četným cílům v celém Afghánistánu.

Afghánské vládní hnutí Taliban je po amerických útocích "připraveno se bránit všemi prostředky". Katarské televizní stanici al-Džazíra to řekl náměstek talibanského ministra obrany mulla Núr Alí. Terčem amerického útoku se podle něj stali "neozbrojení lidé" a označil útok za teroristický. Uvedl, že Taliban na jihu Afghánistánu sestřelil blíže neurčené letadlo. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld však oznámil, že neobdržel žádnou informaci o tom, že by nějaké americké letadlo bylo při útocích v Afghánistánu zasaženo talibanskou protivzdušnou obranou.

Britští vojáci se podílejí na útoku proti ozbrojeným silám afghánského vládního hnutí Taliban a teroristickým táborům v této zemi. Potvrdil to mluvčí ministerského předsedy v Londýně. Britský premiér Tony Blair uvedl, že útoku na Afghánistán se zúčastnily britské ponorky, které ostřelovaly předem určené cíle. Zároveň dodal, že nemůže zveřejnit, jak dlouho mají útoky trvat.

Organizace al-Kajdá islámského radikála Usámy bin Ládina se přihlásila k útokům z 11. září v New Yorku a ve Washingtonu. V poselství, které vysílala katarská satelitní televizní stanice al-Džazíra, al-Kajdá uvedla, že je připravena na konfrontaci. Mluvčí organizace al-Kajdá prohlásil, že útoky z 11. září byly způsobeny americkou podporou Izraele.

Afghánské vládní hnutí Taliban ještě před útoky vyjádřilo ochotu zatknout Usámu bin Ládina na základě podložené žádosti USA. Velvyslanec Talibanu v Pákistánu uvedl, že Taliban je ochoten postavit bin Ládina před soud v Afghánistánu, ale nadále žádá důkazy o bin Ládinově vině. Spojené státy ale nabídku Talibanu opět důrazně odmítly a nadále požadují bin Ládinovo vydání.

Milan Kopp, Olga Krupauerová, Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme