Amerika zjevně nechce naše bombardiery, tvrdí kanadská ministryně o uvaleném vysokém clu na letadla

Americké ministerstvo obchodu se rozhodlo uvalit clo téměř 220 procent na letadla CSeries kanadského výrobce Bombardier. Reagovalo tak na stížnost amerického konkurenta Boeing, podle něhož Kanada a Británie výrobu těchto letadel dotují. Rozhodnutí, které ještě musí potvrdit americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC), pravděpodobně zvýší napětí ve vztazích USA s Kanadou a Británií, uvedla agentura AP.

Washington / Montreal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

USA uvalí vysoké clo na letadla kanadské firmy Bombardier. | Foto: Pascal Rossignol, Christinne Muschi | Zdroj: Reuters

Boeing tvrdí, že letadla CSeries se v důsledku dotací prodávají ve Spojených státech za uměle nízkou cenu. „Spojené státy si váží svých vztahů s Kanadou, ale i nejbližší spojenci musejí hrát podle pravidel,“ uvedl americký ministr obchodu Wilbur Ross.

Ottawa dala s postupem Washingtonu najevo svůj nesouhlas. „Je to zjevně zaměřeno na odstranění letadla CSeries z amerického trhu,“ uvedla kanadská ministryně zahraniční Chrystia Freelandová. Společnost Bombardier považuje rozhodnutí Američanů za absurdní. Británie rozhodnutí označila za zklamání a postoj Boeingu za neoprávněný.

Boeing v dubnu vznesl obvinění, že Bombardier obdržel od vlád Británie, Kanady a kanadské provincie Quebec subvence ve výši minimálně tří miliard dolarů (66 miliard korun). Požádal proto americké ministerstvo obchodu a ITC o prošetření záležitosti. ITC by měla konečné rozhodnutí v této kauze učinit v únoru, uvedl server BBC.

Boeing tvrdí, že Bombardier loni prodal americké letecké společnosti Delta Air Lines 75 letounů za cenu nižší, než jsou náklady na jejich výrobu. Bombardier tak podle firmy poškodil odvětví výroby letadel ve Spojených státech. Delta nicméně upozorňuje, že letoun podobného typu, jaký potřebovala, Boeing nevyrábí.

Stížnost Boeingu vyvolala v Kanadě i Británii pozdvižení. Kanadský premiér Justin Trudeau tento měsíc pohrozil ukončením obchodních vztahů s Boeingem, který nyní jedná o prodeji 18 stíhaček Super Hornet kanadské armádě. Britská premiérka Theresa Mayová o situaci kolem Bombardieru jednala s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, neboť se obává zániku pracovních míst v továrně Bombardieru v Severním Irsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme