Amerika znovu varuje před terorismem, Blair obhajuje nálety

Americká vláda varuje mezinárodní společenství před nebezpečím dalšího teroristického útoku. Ve Spojených státech kvůli tomu bylo uvedeno do stavu nejvyšší pohotovosti na osmnáct tisíc příslušníků policejních složek. Podle amerického ministra spravedlnosti Johna Ascrofta by k novým útokům mohlo dojít v příštích dnech. V New Yorku zřejmě onemocněla antraxem 61letá zaměstnankyně nemocnice na Manhattanu. Podle úřadů je v kritickém stavu. Další dva nové případy onemocnění antraxem byly potvrzeny v New Jersey. Americké letectvo opět pokračovalo v útocích na oblast jihoafghánského města Kandahár.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katastrofa v New Yorku

Katastrofa v New Yorku | Zdroj: Reuters

Už druhé varování, které americký ministr spravedlnosti John Ashcroft zveřejnil tento měsíc, nespecifikuje povahu či cíl hrozícího teroristického útoku. Varování se podle vládních činitelů zakládá na informacích z důvěryhodných zdrojů a je třeba je brát velmi vážně. Informace už podle Ashcrofta byly rozeslány všem bezpečnostním agentům a policistům v USA. Ashcroft vyzval Američany, aby zachovali klid a spolupracovali s úřady, které přijaly veškerá nutná bezpečnostní opatření v boji proti světovému terorismu. Podobné varování vyslovily americké úřady už 11. října, kdy uplynul měsíc od teroristických útoků na New York a Washington. V souvislosti s hrozbou novým teroristickým útokem byl americký viceprezident Richard Cheney znovu přesunut na tajné bezpečné místo, aby v případě útoku na prezidenta George Bushe byl na jiném místě.

Podle starosty města Rudolpha Giulianiho byl předběžný test na plicní formu sněti slezinné u zaměstnankyně manhattanské nemocnice pozitivní. Definitivní výsledek předběžného testu bude k dispozici až dnes. Žena je podle Giulianiho ve vážném až kritickém stavu a dýchá pomocí přístrojů. Vyšetřovatelé mezi tím pokračují v úsilí zjistit původce dopisů kontaminovaných antraxem. Stopy antraxu, který se šíří s kontaminovanými dopisy, už objevili v amerických ministerstvech zahraničí, zdravotnictví, v budově Nejvyššího soudu a Hlasu Ameriky.

Podle odborníků americké laboratoře nestíhají nápor testů na nákazu snětí slezinnou. Podrobují se jim přitom jen lidé, kteří do styku s antraxem mohou přijít. Zcela bezmocné by podle expertů americké zdravotnictví bylo, kdyby se muselo vypořádat s exotickými nemocemi, které by teroristé chtěli rozšířit. Zdroje, které má zdravotnictví k dispozici, stěží stačí k testování poštovních a dalších zaměstnanců. I v tomto případě ale někdy přichází testy pozdě.

Americké letectvo v noci opět pokračovalo v útocích na oblast jihoafghánského města Kandahár, kde má svůj hlavní stan vládní hnutí Taliban. Po několika hodinách se letouny vrátily a udeřily znovu ve stejné oblasti. Protivzdušná obrana Talibanu na ně zahájila palbu. Žádné nálety naproti tomu nebyly podle televizní stanice CNN hlášeny z afghánské metropole Kábulu. Tisková agentura AIP tvrdí, že při útoku v Kandaháru byli zabiti čtyři civilisté a deset utrpělo zranění. Zpráva ale nemohla být potvrzena z nezávislých zdrojů.

V severním Afghánistánu působí americké pozemní jednotky. Prohlásil to ministr obrany Spojených států Donald Rumsfeld ve Washingtonu s tím, že se jedná o velmi malý počet vojáků. Ti podle ministra pomáhají s doplňováním zásob, s komunikací a získávají informace o cílech leteckých akcí. Ministr doplnil, že Spojené státy nevylučují širší nasazení pozemních jednotek.

Britský premiér Tony Blair v Cardiffu před členy velšského parlamentu obhajoval pokračující nálety na cíle v Afghánistánu. Blair zdůraznil, že Západ je ve válce s Usámou bin Ládinem morálně na výši. Předseda britské vlády, která je největším spojencem Washingtonu v protiteroristickém tažení, vyzval Brity, aby nezapomněli na útoky z jedenáctého září, při kterých bylo chladnokrevně zabito na pět tisíc lidí.

Blairův emotivní proslov byl namířen proti narůstající kritice bombardování afghánského území, které přineslo několik tragických omylů a taktických pochybení. Podle průzkumu veřejného mínění, který otiskl deník Guardian, požaduje většina Britů z humanitárních důvodů přestávku ve vzdušných úderech.

Sedmdesát procent z 1087 respondentů Cetra pro výzkum veřejného mínění vidí v teroristických akcích z 11. září útoky výhradně proti Spojeným státům americkým. Veřejné mínění se tak, podle autora šetření Františka Kalvase dostává do rozporu s názory velké části našich politiků, kteří útoky vnímají jako ohrožení demokracie a celé západní civilizace. Pokud jde o hodnocení zpravodajství o útocích na USA, pak, podle Kalvase 59% respondentů ho považovala za pravdivé, zároveň za úplné jen 31% respondentů. "Mezi lidmi, kteří pokládají zpravdajství o útocích a následných akcích za objektivní, velmi výrazně převažuje skupina těch, kteří kladou vinu těm útočníkům. Ve výrazné menšině jsou mezi nimi ti, kteří vidí příčinu útoků v chybné politice USA nebo selhání jejich bezpečnostních složek." 20 procent dotázaných Centra pro výzkum veřejného mínění se po teroristických útocích na USA obávají válečného konfliktu, 17% pak přímo třetí světové války. Dvanáct procent respondentů se bojí teroristických útoků přímo v České republice.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme