Amerika zvolí svého prezidenta. Čeká se velmi vyrovnaný souboj

Spojené státy dnes čeká zápas o Bílý dům. Dosavadní prezident zvolený za Demokratickou stranu Barack Obama se v něm střetne s republikánským kandidátem a bývalým guvernérem státu Massachusetts Mittem Romneyem. Volby budou podle nejnovějších průzkumů těsné, prakticky od začátku volebních kampaní je ale mírným favoritem Obama.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obama / Romney

Ještě v předvečer amerických prezidentských voleb oba hlavní kandidáti burcovali občany k účasti a dobrému výběru. Barack Obama i Mitt Romney se zaměřili na klíčové státy s vyrovnanými preferencemi, poslední kroky obou z nich mířily do Ohia.

Tam i v sousední Virginii se uzavřou hlasovací místnosti po půlnoci a výsledky z těchto států by mohly naznačit výsledek celkový.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentské volby sleduje v Manchesteru v New Hampshir zpravodal Pavel Polák

Podle renomované britské agentura YouGov by současný prezident měl svého republikánského vyzyvatele porazit o dvě procenta. Také podle celonárodního šetření agentury Reuters a institutu Ipsos vede Obama nad Romneyem přibližně o dva procentní body, což je ale rozdíl v rámci statistické chyby.

Kandidáti lákají voliče do posledních chvil

Barack Obama i Mitt Romney se v závěru kampaně zaměřili na státy s vyrovnanými preferencemi, které by měly volby rozhodnout. Ani jeden z kandidátů nevynechal v pondělí zastávku v možná klíčovém Ohiu, Mitt Romney se tam dokonce vypraví ještě jednou v samotný den voleb.

Prestižní britská agentura YouGov předpovídá vítězství Obamovi

Číst článek

Oba rivalové se v závěru kampaně snaží přesvědčit občany, že znají recept na ekonomické potíže. V doprovodu písničkáře Bruce Springsteena vzkázal zjevně unavený, ale odhodlaný obhájce prezidentského úřadu Barack Obama svým příznivcům.

„Vyhrajeme tyhle volby. Dokončíme, co jsme začali. Obnovíme vazby, které nás spojují. Utužíme ducha, který učinil z Ameriky největší národ světa. Bůh Vám žehnej.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O prezidentských volbách mluvil vedoucí katedry amerických studií FSV UK Kryštof Kozák

Američané v cizině mohli hlasovat už s předstihem. Možnosti využila i dvojice kosmonautů na Mezinárodní vesmírné stanici. Teoreticky ale mohli odevzdat svůj hlas i v reálném čase voleb digitální cestou.

Podle amerikanisty z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Kryštofa Kozáka budou klíčovými státy především Ohio, Florida, Virginie, Severní Karolína, Nevada nebo Colorado.

„V některých státech je to jasné, tam se kampaň ani vést nemusí, Obama to má mariášnicky ložené, v jiných státech to má ložené Romney a i kdyby tam vůbec nepřijel a nic neudělal, tak ten stát stejně vyhraje. Zbývají státy na pomezí,“ vysvětluje Kozák.

Lidé v USA nevolí jenom prezidenta, ale i zástupce ve Sněmovně reprezentantů. V několika státech pak také senátory i kongresmany a součástí všeobecných voleb je také asi sto sedmdesát místních referend. Například v Kalifornii se rozhodne o osudu trestu smrti a ve státě Washington o legalizaci homosexuálních sňatků.

Evropané by za amerického prezidenta chtěli Baracka Obamu

Číst článek

Americkým prezidentským volbám se bude Radiožurnál věnovat podrobně, v noci z úterý na středu začne od půlnoci vysílat volební speciál. Na našem webu budeme volební duel sledovat v online reportáži.

USA - prezidentské volby | Foto: Český rozhlas

Milan Kopp, Vít Pohanka, Jan Prokeš, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme