Amerikou se šíří protesty proti finanční elitě

Americká města zažívají novou vlnu protestů. Aktivisté demonstrují proti rostoucí nerovnosti ve společnosti. Na newyorské Wall Street se shromažďují už dva týdny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti na newyorské Wall Street

Demonstranti na newyorské Wall Street | Zdroj: ČTK

Konkrétně v New Yorku o sobě aktivisté říkají, že jsou hnutím odporu bez vůdců, hnutím různých barev, různého politického zaměření, které spojuje jedno: patří prý k 99 procentům americké populace, které už nechtějí tolerovat chamtivost a korupci zbylého jednoho procenta. Ono jedno procento podle nich tvoří bohatí, hlavně finančníci, bankéři, šéfové a majitelé velkých korporací, které často sídlí právě na Wall Street a v okolí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O amerických protestech proti finační elitě mluvil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka

„Hodně mi to připomíná různé demonstrace, které jsou obvykle vidět stranou summitů G8 nebo skupiny G20, kde se také scházejí aktivisté nejrůznějšího ražení, často od ochránců životního prostředí, přes různé studentské aktivistické skupiny až třeba po zastánce opravdu tvrdého marxistickéo učení.“

„S tím rozdílem ale, že současnou vlnu protestů zatím neprovázejí až tak vážné násilné excesy, jako právě ty demonstrace, které bývají vidět u G20. Je pravda, že v New Yorku došlo ke srážkám s policií, desítky lidí byly zadržené, ale není to tak, že by tam létalo kamení vzduchem,“ řekl v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu v USA.

Z protestů se stává celonárodní záležitost

Protesty se už začínají z New Yorku šířit i do dalších amerických měst. Demonstrovat se dnes má i v Bostonu, Dallasu, Chicagu, Los Angeles či San Francisku. „Těžko říct, kolik aktivistů se sejde a kde to přesně bude, ale zdá se, že je to opravdu celonárodní záležitost,“ podotkl náš zpravodaj, podle něhož zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se aktuální protest mohly přeměnit v organizované politické hnutí.

„Trošku to připomíná hnutí čajových dýchánků před 2,5 lety, které také vzniklo jako spontánní protest občanů, ovšem s tím rozdílem, že v případě hnutí čajových dýchánků bylo od začátku jasné, že se protestuje proti stávající administrativě, proti politickému establishmentu. Hnutí si našlo značnou politickou odezvu a dnes se k němu hlásí část republikánských kongresmanů.“

„Tady se nezdá, že by taková ambice vystupovat proti současné vládě byla, ale vystupuje se proti ekonomické a finanční elitě,“ dodal zpravodaj ČRo ve Spojených státech.

Vít Pohanka, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme