Amnestované členky skupiny Pussy Riot se chtějí věnovat obraně lidských práv

Členky ruské punkové skupiny Pussy Riot se chtějí zaměřit na obranu lidských práv. Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová to prohlásily na tiskové konferenci po příletu do Moskvy. Dostaly se na svobodu před několika dny díky amnestii prezidenta Vladimira Putina. Oznámily, že budou pomáhat těm, kteří trpí podobně, jako trpěly ony.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marija Aljochinová (vlevo) a Naděžda Tolokonnikovová ze skupiny Pussy Riot na tiskové konferenci | Foto: Reuters

Veškeré své síly a svůj čas chtějí členky Pussy Riot věnovat projektu ochrany lidských práv nazvanému Právní zóna.

„Tento projekt nezačal ani včera nebo předevčírem, ani když jsme opustily vězení. Začal už dříve, v době, když jsme začaly s kroky na ochranu lidských práv v místech, kde jsme si samy odpykávaly rozsudek,“ prohlásila Naděžda Tolokonnikovová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tiskové konferenci amnestovaných členek Pussy Riot mluvit komentátor České rozhlasu Libor Dvořák

K pomoci vězněným vede Mariji Aljochinovou a její kamarádku vědomí, že je jejich bývalí spoluvězni a přátelé potřebují. Mnozí s jejich pomocí poprvé poslali stížnost prokuratuře na špatné zacházení s nimi a setkali se s představiteli organizací na ochranu lidských práv.

„Naším úkolem teď bude, aby se tyto stížnosti dostaly dál. Budeme se snažit, aby se o konkrétních případech dozvěděla média. Budeme o nich mluvit a snažit se, aby se v jejich případech něco pohnulo.“

Tři členky Pussy Riot si za punkovou modlitbu ‚Bohorodičko, vyžeň Putina‘v moskevském chrámu Krista Spasitele vysloužily trest dvouletého pobytu v nápravném táboře za výtržnictví. Jedné pak soud změnil trest na podmíněný. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová se ale z vězení dostaly až v pondělí na základě amnestie prezidenta Vladimira Putina, jen několik měsíců před vypršením celého trestu.

Tolokonnikovová i Aljochinová daly jasně najevo, že nebudou žádat o finanční pomoc omilostněného oligarchu Michaila Chodorkovského. Projekt by měli financovat sami občané.

Tiskovou konferenci uspořádala nezávislá televize Déšť. Otázky kladlo členkám Pussy Riot 150 akreditovaných novinářů. Dotazy ale také přicházely od diváků prostřednictvím twitteru a skypu.

Z vězení se členky Pussy Riot dostaly v pondělí, v rámci rozsáhlé amnestie. Jen několik měsíců před vypršením dvouletého trestu. Proto taky Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová hned za branami věznice komentovaly svoje propuštění spíš jako laciné gesto Kremlu.

Jako zajímavý moment vyzvedl komentátor České rozhlasu Libor Dvořák výrok Tolokonnikovové, která řekla, že by si jako příštího prezidenta dovedla představit právě omilostněného Michaila Chodorkovského.

„A říkala to vzdor tomu, že Chodorkovský sám na ještě sledovanější tiskovce v Berlíně koncem minulého týdne říkal, že do aktivní politiky vstupovat nechce,“ dodal Dvořák. Členky Pussy Riot hodlají s někdejším ‚vězněm Kremlu‘ spolupracovat ‚ideově a koncepčně‘.

Pavel Novák, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme