Amnesty International: Loni bylo popraveno 527 lidí

V loňském roce se podle organizace Amnesty International nejvíc popravovalo v Asii a na Blízkém východě. Celkem bylo loni popraveno 527 lidí. Světové prvenství drží Írán s 252 popravami. O prvenství by ho mohla připravit Čína, která podle Amnesty International popravila z nejrůznějších důvodů tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

www.amnesty.org | Foto: Dana Josefová

Data z Číny získává Amnesty International ze spřátelených organizací, jednotlivců nebo z tisku. „Tato data ale nezahrnujeme do oficiálních statistik, protože jsme byli napadáni, nejen Čínou, že čísla nejsou správná,“ říká ředitelka české pobočky organizace Dáša van der Horst.

Přehrát

00:00 / 00:00

Amnesty.mp3

Trest smrti se uděluje i v případě pašování drog, což je v rozporu s mezinárodními dokumenty o ochraně lidských práv, které zakazují tresty v případech, ve kterých nejde o nejzávažnější zločin.

Počet poprav, mimo Čínu, od minulého roku klesl. Za posledních deset let přestalo popravovat 31 zemí. Loni se v Evropě neuskutečnila žádná poprava, letos dvě, a sice v Bělorusku, kde ještě další tři lidé na popravu čekají.

Trest smrti v číslech:
V roce 2010 bylo popraveno minimálně 527 lidí. Oproti roku 2009 bylo popraveno o 187 lidí méně. V roce 2010 popravovalo celkem 23 zemí. Nejvíce poprav vykonala Čína (1000+), Írán (252+), Severní Korea (60+), Jemen (53+), Spojené státy americké (46) a Saúdská Arábie (27+). Čína popravila v roce 2010 více lidí než zbytek světa dohromady.

Nejčastěji se poprava vykonala smrtící injekcí, dále na elektrickém křesle, pověšením, zastřelením, setnutím hlavy a v případě Íránu se uskutečnilo 14 veřejných poprav.

Organizace Amnesty International organizuje kampaň proti smrti. „Kampaň se soustředí na všechny země, ale především na Írán, kde se popravuje nejvíce, ale také na Spojené státy, kde se loni uskutečnilo 46 poprav a také Saudskou Arábii, kde oficiálně proběhlo 27 poprav, ale my víme, že jich bylo více,“ říká Dáša van der Horst.

V letošním roce by se měl trest smrti zrušit v americkém státě Illinois. Moratorium na trest smrti vyhlásilo Mongolsko.

Michaela Vydrová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme