Amnesty International opět varuje před násilím v Dárfúru

Organizace Amnesty International upozorňuje na přetrvávající násilí v oblasti na západě Súdánu. Podle její zprávy došlo v Dárfúru během loňského roku k nové vlně konfliktů mezi vládními jednotkami a povstalci. Pokračuje tak násilí a porušování lidských práv, které se po jednáních v roce 2010 jevilo jako ustupující.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amnesty International

Amnesty International | Foto: Amnesty International ČR

Podle afrikanisty Vladimíra Klímy je jedna ze složek konfliktu náboženská.

„Je tam dlouhodobé napětí mezi arabskými muslimy, kteří žijí hlavně na severu a černošskými populacemi, které vyznávají mnohobožství, tedy animismus, nebo křesťanství.“ Vysvětluje Klíma a připomíná reminiscenci na dávnou minulost arabského otrokářství, které se zaměřovalo proti černým Afričanům.

„Ta situace se nezlepšovala, ani když Súdán využíval velká ropná ložiska. Takže země, který vypadá jako mohutný obr někde na poušti, zároveň i má jisté předpoklady pro vlastní rozvoj. Dárfúr, se dostává do popředí pozornosti i díky dokumentu Amnesty International,“ říká afrikanista.

Přehrát

00:00 / 00:00

Afrikanista Vladimír Klíma komentuje dokument Amnesty International.mp3

Zpráva AI hovoří o dodávkách zbraní pro súdánskou armádu a vládni milice z Ruska, Běloruska a Číny. A to i přes vyhlášené embargo. Zpráva organizace viní zmiňované státy z toho, že zbraně do Súdánu nepřestávaly dovážet i přes nezvratné důkazy, že budou použity proti civilistům.

„Byznys je to úžasný. A vidíme, že například Rusko ztrácí půdu v tom arabském světe – v severní Africe a na předním Blízkém východě. A vidíme to teď například v Sýrii,“ porovnává příčiny dodávání zbraní do Súdánu Klíma. Podle něj jde Rusku vedle obchodu i o jistý mocenský vliv.

„V případě Číny jde ještě o daleko mohutnější projekt, Čína vyplňuje vakuum, které se vytvořilo po ukončení studené války,“ doplňuje.

Obrovská rozloha Súdánu komplikuje klid zbraní

„Zabránit se tomu nedá, protože v Africe je vždy nějaká úroveň pašování a podloudného zásobování, které se provádí různými cestami,“ popisuje komplikace vyřešení celé situace Vladimír Klíma.

Zpráva Amnesty International přináší určitá doporučení. Například opozičním ozbrojeným jednotkám nabízí různé kroky k zajištění lidských práv. Súdánskou vládu vyzývá, aby okamžitě ukončila ofenzivu a útočné vojenské lety nad Dárfúrem.

„Bylo by potřeba, kdyby se dalo dohodnout něco jako objektivní policejní dohled, nebo třeba mezinárodní pozorovatelská mise s jakousi reputací. Fakt je, že Amnesty International přichází v hodinu dvanáctou. Opět se tady schyluje k dalšímu narůstání humanitární krize v oblasti,“ dodává afrikanista Vladimír Klíma.


Zvětšit mapu

Jakub Viliš, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme