‚Zničující válka.‘ Při náletech na Rakku se nebral ohled na civilisty, tvrdí Amnesty International

Při loňských náletech mezinárodní koalice na syrské město Rakka mohlo být porušeno mezinárodní právo, protože se bral malý ohled na civilisty. Ve zprávě o tvrdých bojích o Rakku to napsala lidskoprávní organizace Amnesty International. Zápasem o severosyrské město vyvrcholil boj proti radikální organizaci Islámský stát v Sýrii, která tam měla svůj hlavní stan. Mluvčí koalice Sean Ryan zprávu Amnesty International označil za „hrubě nepřesnou“.

Rakka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrské demokratické síly na severu od města Rakka | Zdroj: Reuters

Koalici velí Spojené státy americké a v Rakce zahynuly podle Amnesty International (AI) stovky civilistů, město je podle lidskoprávní organizace v troskách.

Pracovníci AI na místě strávili v únoru čtrnáct dní a hovořili s více než stovkou místních obyvatel. Viděli také 42 míst, která byla terčem koaličních náletů.

Pro název zprávy - Zničující válka - si AI vypůjčila vyjádření amerického ministra obrana Jamese Mattise, který takto loni označil připravující se ofenzivu proti takzvanému Islámskému státu v Rakce.

Nepřítel využil civilisty, tvrdí Ryan

Podle mluvčího Seana Ryana koalice i její spojenci v Sýrii, což jsou arabsko-kurdské oddíly, vytvořili bezpečné koridory, aby civilisté mohli odejít. Bojovníci takzvaného Islámského státu ale občany zajali a uvěznili ve městě.

„Využívá-li váš nepřítel nebojovníky, aby byly civilní oběti, je těžké bojovat proti němu a zcela se vyhnout ztrátám," prohlásil Ryan.

Podle Benjamina Walsbyho z AI měla koalice svůj postup přizpůsobit situaci. Podle něj se dá očekávat, že budou umírat civilisté, když se k boji používají zbraně s dlouhým palebným dosahem jako letadla a dělostřelectvo.

Bylo bombardování plošné?

Město, které bývalo domovem 200 tisíc lidí, loni čelilo vlnám náletů a dělostřelecké palby. Americká armáda v lednu uvedla, že námořní pěchota na město vypálila 30 tisíc dělostřeleckých střel. Reportéři agentury AP byli ve městě v dubnu a popsali Rakku jako rumiště, nad nímž se vznášel pach z rozkládajících se těl. Z trosek bylo vyproštěno 500 mrtvých.

Obyvatelé tvrdí, že bombardování bylo plošné, nikoli cílené, a požadují náhradu. Podle městské správy bylo zničeno 65 procent budov.

AI požádala, aby koalice zveřejnila údaje o útocích a detaily o tom, jak se rozhodovalo o cílech. Koalice prý informaci odmítla podat. Ryan ale tvrdí, že AI se na koalici neobrátila. Zároveň trvá na tom, že se používaly přesné zbraně a cíle byly vybrány podle nejdostupnějších informací. Vina za zničení města podle Ryana padá na Islámský stát. „My jsme Rakku osvobodili," řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme