Amnesty International: Rohingští povstalci v Barmě zmasakrovali až stovku hinduistů

Rohingští povstalci loni v Arakanském státě na severu převážně buddhistické Barmy zmasakrovali až stovku hinduistických mužů, žen i dětí, informovala organizace Amnesty International. Titíž povstalci také srpnovým útokem podnítili tažení armády proti menšině muslimských Rohingů. Od loňského srpna z Barmy do Bangladéše uteklo přes 700 000 příslušníků tohoto etnika.

Neipyijto/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rohingští uprchlíci | Foto: Mohammad Ponir Hossain | Zdroj: Reuters

Amnesty International (AI) upozorňuje, že armáda tedy není jediná, kdo na severu Barmy páchá násilí. V zemi žije přes 130 etnik a se státní mocí bojuje celá řada etnických povstaleckých skupin.

Su Ťij přijde o cenu amerického Muzea holokaustu, protože nereagovala na vraždění Rohingů

Číst článek

Mezinárodní organizace na obranu lidských práv se sídlem v Londýně vyšetřila masakr desítek hinduistů ve vesnici Ah Nauk Kcha Maun Sei a došla k závěru, že jej provedli rohingští povstalci, jmenovitě Arakanská armáda za spásu Rohingů (ARSA).

K vraždám vesničanů došlo ve stejný den, kdy rohingští ozbrojenci zaútočili na 30 policejních stanovišť a vojenskou základnu, čímž vyvolali odvetné tažení armády a masový odchod Rohingů do sousedního Bangladéše.

AI ve zveřejněné zprávě o masakru uvedla, že závěry jsou podloženy „pečlivým přezkoumáním důkazů“, které zahrnují výpovědi desítek svědků a forenzní posudek fotografií exhumovaných těl z masových hrobů.

Útěk do Bangladéše

Nikdo přesně neví, kolik lidí bylo v neklidném Arakanském státu od loňského srpna zabito - barmská vláda novinářům nedovoluje nezávislé pokrývání událostí v oblasti. Většina obětí jsou ale Rohingové, které zabila armáda, napsala agentura AP. Lékaři bez hranic odhadují, že jen během prvního měsíce jich vojáci zabili nejméně 6700.

Systematické násilí proti Rohingům přetrvává

Číst článek

Na vesnici Ah Nauk Kcha Maun Sei zaútočili Rohingové podle AI 25. srpna ráno. Povstalci byli údajně přesvědčeni, že hinduistická komunita se staví podobně jako barmská vláda proti Rohingům. Povstalci 53 mužům, ženám a dětem z vesnice zavázali oči, odvedli je na odlehlé místo, kde je zabili.

Po zahájení odvetného tažení armády přeživší z vesnice utekli do Bangladéše, kam se uchýlili i povstalci. Členové ARSA zde svědky ohrožovali a nutili je tvrdit, že masakr spáchali vesničané z Arakanského státu, tvrdí AI. Loni v říjnu se přeživší vesničané vrátili do Barmy a za „odpovědnost za masakr jednoznačně přiřkli Rohingům, kteří byli patrně členy ARSA“.

Protiteroristická kampaň

Ten samý den, tedy 25. srpna minulý rok, zmizelo 46 hinduistů ze sousední vesnice a předpokládá se, že byli také zabiti.

Rakhinský stát je jako vražedné pole. Do Bangladéše utíkají lidé před smrtí, popisuje rohingský aktivista

Číst článek

Následující den zabila ARSA šest dalších hinduistických vesničanů, uvedla ve zprávě AI.

Podle Davida Mathiesona, nezávislého analytika, který žije v Barmě, zjištění AI potvrzují zprávy o brutálních činech ARSA.

„To v žádném případě neospravedlňuje silnou reakci vlády, kvůli níž ze země odešlo 700 000 Rohingů. Neomlouvá to odvetné tažení armády, ale zjištění přispívají dalším náhledem do složité situace loňského roku plného násilí,“ dodává Mathieson.

OSN označila razie armády proti Rohingům již dříve za etnickou čistku. Barma tvrdí, že její ozbrojené síly vedou legitimní kampaň proti muslimským „teroristům“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme