Amnesty International: V Libyi vraždili a mučili také povstalci

Padlý vůdce Muammar Kaddáfí není jediný, kdo má v Lybyi na svědomí zločiny proti lidskosti. Mučení a zabíjení se během revolučních měsíců dopouštěli také libyjští povstalci. Uvádí to zpráva z tříměsíčního vyšetřování nevládní organizace Amnesty International.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye. Tripolis

Libye. Tripolis | Foto: Martin Dorazín

Během vyšetřování Amnesty International (AI) získala důkazy o nelidském jednání Kaddáfího vojsk, které může být často považováno za zločiny proti lidskosti. Jedná se o střílení do demonstrantů, masové vraždění vězňů, mučení, nucená zmizení nebo používání nezákonné tříštivé munice. Nejednou byli cílem útoků civilisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

AI_Libye_Muceni.mp3

Jednotky svrženého vůdce jsou zodpovědné za většinu závažných činů, které se v uplynulých měsících na území Libye odehrály. Jak v rozhovoru pro Rádio Česko uvádí ředitelka české pobočky Amnesty International Dáša van der Horst, k podobným násilnostem docházelo v zemi už v uplynulých 40 letech. V posledním půl roce se jejich počet pouze znásobil.

Nejen obránci starého režimu jsou ovšem ve zprávě AI zmiňováni. Násilí se dopouštěli také povstalci. Jen v menší míře. Rebelové údajně zastřelili, pověsili nebo jinak nezákonně zabili desítky zajatých vojáků a údajných žoldáků. Podle Dáši van der Horst byl problém povstalců především v nejednotném vedení, které excesům bojůvek rozmístěných po celé zemi nemohlo zabránit.

Vedení povstalců nařčení z válečných zločinů odmítá. Přiznává ovšem, že kontrolu nad všemi frakcemi rebelů v zemi nemá.

Informace AI dnes doplnil také chorvatský deník Večernji list, který uvedl, že vítězní libyjští povstalci zastřelili v uplynulých dnech v Misurátě přes 40 zajatých zahraničních žoldnéřů z jiných než afrických zemí, kteří bojovali na straně svrženého diktátora Muammara Kaddáfího.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slezak_Libye_Cesko.mp3

Dnes poprvé veřejně vystoupil vůdce povstalců Mustafa Abdul Džalíl. Občanům slíbil demokratickou společnost založenou na umírněném islámu a zároveň je varoval před odvetnými akcemi. Jakýkoliv extremismus je podle Džalíla nepřípustný.

Obrysy dostává také nová libyjská vláda. Podle Džalíla bude zahrnovat zástupce povstalců z regionů, aby země zabránila rivalitě mezi jednotlivými uskupeními rebelů. K těm ovšem stejně dojde, myslí si komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák. "Povstalci, kteří dobývali Tripolis, nepodléhali Přechodné národní radě, takže logicky musí být politická reprezentace rozšířena. Je to ovšem opět jenom umělý konstrukt, který má zemi dovést ke svobodným volbám," uvedl pro Svět o druhé Rádia Česko.

Amnesty International teď vyzývá libyjskou Přechodnou národní radu, aby veřejně odsoudila mučení, změnila systém soudnictví tak, aby u vojenských soudů nemohli být souzeni civilisté a povstalcům zabránila v dalším porušování lidských práv.

Zpráva Amnesty International nese označení Bitva o Libyi: zabíjení, mizení a mučení. Samotné vyšetřování probíhalo od února do května letošního roku.

Jitka Malá, Martina Mašková, Pavel Cyprich, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme