Amnesty International vyzývá Kanadu, aby zatkla George Bushe

Mezinárodní organizace Amnesty International, která sleduje dodržování lidských práv, vyzvala Kanadu, aby zatkla bývalého amerického prezidenta George Bushe kvůli údajnému schvalování tvrdých metod výslechů, a tudíž porušování lidských práv. Bush by měl kanadskou provincii Britská Kolumbie navštívit 20. října.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George W. Bush

George W. Bush | Foto: www.whitehouse.gov

Amnesty International uvedla, že Bush již v únoru zrušil návštěvu Švýcarska, právě kvůli hrozbě trestního stíhání kvůli údajnému mučení. Kanadský ministr pro přistěhovalectví Jason Kenney ale nyní žádost o Bushovo zatčení odmítl. Zároveň se podivil, proč Amnesty už dříve nepožádala o zatčení Fidela Castra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoj k případu vysvětloval na Rádiu Česko Štěpán Drahokoupil z české pobočky Amnesty International

„Amnesty International vyzvala Kanadu k zatčení George Buse kvůli porušování lidských práv v souvislosti s takzvanou válkou s terorem. Konkrétně se jedná o případy mučení, neboli slovníkem Bushovy administrativy zostřených metod výslechů,“ říká Štěpán Drahokoupil z české pobočky Amnesty International a pokračuje:

„Důvodem je, že Kanada je smluvní stranou úmluvy proti mučení a to jí ukládá povinnost osobu podezřelou z podílení se na mučení zadržet.“

George Bush byl prezidentem v letech 2001 až 2009. Podle Amnesty International schvaloval takové metody výslechu osob podezřelých z terorismu, jako třeba takzvané ‚waterboarding‘, kdy má vyslýchaný pocit, že se topí. Bush to nepopírá, už dříve řekl, že díky těmto metodám se podařilo zabránit opakování teroristických útoků, jako byly atentáty z 11. září 2001.

Vyšetřování postupu americké Ústřední zpravodajské služby, CIA, při vyslýchání podezřelých z terorismu, vede zvláštní vyšetřovatel John Durham. V roce 2008 ho Bushův ministr spravedlnosti Michael Mukasey pověřil, aby vyšetřil zničení devadesáti dvou videozáznamů tajných výslechů údajných členů Al-Káidy z roku 2002.

Výslechy se uskutečnily v Thajsku. Videozáznamy byly zničeny v roce 2005, kdy se začalo mluvit o tvrdých metodách.

‚Zklamal i Obama‘

Jak uvádí list New York Times, letos 1. července americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že vyšetřuje smrt dvou podezřelých ve vazbě CIA v zámoří. Vyšetřování způsobu, jakým CIA během posledních deseti let zacházela skoro se stovkou dalších podezřelých, naopak americké ministerstvo spravedlnosti uzavřelo.

„Bohužel i přístup prezidenta Obamy k vyšetřování agentů CIA, kteří jsou podezřelí z mučení zajatců, je pro Amnesty International velkým zklamáním. Prezident Obama totiž již v dubnu 2009 prohlásil, že žádné vyšetřování nezahájí a dodneška se nezdá, že by na svém rozhodnutí cokoliv změnil,“ uvádí Štěpán Drahokoupil z AI.

Prezident Obama záhy po nástupu do Bílého domu oznámil, že do roka uzavře věznici na americké základně Guantánamo. Uzavření věznice ale zkrachovalo na jednání prezidenta s Kongresem.

Ameriku čekají příští rok prezidentské volby, tématem číslo jedna je v předvolební kampani ekonomika.

„Nějaké vyšetřování je v kampani velice málo přítomné,“ dodává Drahokoupil.

Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme