Počet poprav na světě loni podle Amnesty International klesl o čtvrtinu. Rostly jen v Egyptě

Počet poprav se loni na světě snížil o více než čtvrtinu, a klesl tak na nejnižší úroveň od začátku vedení statistik v roce 2007. Informovala o tom ve středu ve své pravidelné zprávě organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. V roce 2020 bylo v 18 zemích provedeno celkem 483 poprav, oproti roku 2019 je to pokles o 26 procent.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šibenice (ilustrační foto)

Počet poprav se loni na světě snížil o více než čtvrtinu, a klesl tak na nejnižší úroveň od začátku vedení statistik v roce 2007 (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Navzdory pandemii covidu-19 loni v jedné zemi poprav citelně přibylo. V Egyptě byl trest smrti vykonán ve třikrát větším množství případů než o rok dříve. Navíc Egypt se 107 popravami patří mezi čtveřici zemí, které vykázaly vůbec nejvíce vykonaných trestů smrti.

Írán popravil druhého zápasníka během pěti měsíců. Podle kritiků tím režim demonstruje sílu

Číst článek

Ty další jsou Írán (246 poprav), Irák (45) a Saúdská Arábie (27). Tyto státy se tak na celkovém počtu poprav podílejí 88 procenty.

V Saúdské Arábii se ale loni počet poprav snížil o 85 procent ze 184 v roce 2019, v Iráku ubylo popravených o polovinu. Bahrajn, Bělorusko, Japonsko, Pákistán, Singapur a Súdán loni na rozdíl od roku 2019 neohlásily ani jedinou popravu. Ze 483 popravených bylo 16 žen (tři procenta).

Odvolací soud v USA otevřel cestu k první federální popravě ženy od roku 1953. Na trest smrti čeká 14 let

Číst článek

„Popravovat lidi uprostřed celosvětové zdravotní krize ukazuje, jak absurdní trest smrti je,“ uvedl šéf německé pobočky Amnesty International Markus Beeko.

„Zatímco se celý svět soustředil na to, jak ochránit lidi před covidem-19, tak některé vlády s šokující tvrdostí trvaly na tom, že budou dál vykonávat tresty smrti a lidi popravovaly,“ komentovala podle agentury APA nová čísla Annemarie Schlacková z rakouské pobočky Amnesty International.

Agentura DPA upozornila, že Amnesty International do své statistiky nezahrnuje Čínu, protože popravy se tam často odehrávají tajně a získat spolehlivé informace od tamních úřadů není možné. Organizace odhaduje, že v Číně se každoročně vykoná několik tisíc hrdelních trestů. Kvůli nedostatku informací zpráva neobsahuje ani čísla ze Severní Koreje, Sýrie a Vietnamu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme