Amsterdam a okolí ochromil výpadek proudu. Rušily se lety, zastavily se vlaky

Provoz na amsterdamském mezinárodním letišti Schiphol dnes zkomplikoval rozsáhlý výpadek proudu, který ráno postihl nizozemskou metropoli a její okolí. Ještě odpoledne kvůli tomu byly letecké spoje odkloněné na jiná letiště v regionu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amsterdam a okolí postihl rozsáhlý výpadek proudu. To se dotklo letecké i vlakové dopravy. Na snímku informační tabule na hlavním amsterodamském nádraží

Amsterdam a okolí postihl rozsáhlý výpadek proudu. To se dotklo letecké i vlakové dopravy. Na snímku informační tabule na hlavním amsterodamském nádraží | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Letiště Schiphol je čtvrtým největším letištěm v Evropě. Denně v posledních letech odbavuje kolem 130 tisíc cestujících.

I když má letiště svůj záložní zdroj proudu a napájení se obnovilo už během dopoledne, obnova provozu postupuje velmi pomalu. Ještě kolem druhé hodiny odpoledne tam letadla ani nepřistávala, ani nestartovala.

Výpadek postihl také železniční dopravu – vlaky nejezdily ani z hlavního amsterodamského nádraží.

Vyhlídky na to, kdy budou vlaky zase jezdit, se v průběhu času měnily, původně to mělo být už v jednu odpoledne, třeba krátce po druhé však doprava pořád stála.

„Teď tady z amplionů zní, že prognóza je nejistá,“ reportoval z nádraží redaktor Českého rozhlasu Pavel Novák, toho času jeden z čekajících cestujících. Částečně se provoz začal obnovovat před třetí hodinou.

Blackout způsobila stanice vysokého napětí na východním okraji Amsterodamu, nejprve vypadl proud před desátou ráno v provinciích Severní Holandsko a Flevoland, později následovaly další oblasti.

Podle místního tisku ovlivnil výpadek proudu veřejnou dopravu v celém Nizozemsku, problémy však nejsou všude stejné. To platí i pro Amsterdam.

„Například v centru Amsterodamu všechno funguje – tramvaje jezdí, metro jezdí, lidé se tam baví, všechno tam svítí, takže přímo centrum Amsterdamu ten výpadek nezasáhl, ale veškerá doprava kolem je bohužel paralyzovaná,“ podotkl Novák.

Pavel Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme