Amsterdam nezakáže legální prodej marihuany cizincům

Nizozemská metropole Amsterdam nezavede od 1. ledna příštího roku zákaz prodeje marihuany cizincům. Turisté holdující marihuaně a hašiši budou moci zřejmě i nadále využívat služby 220 coffeeshopů v Amsterdamu. Rozhodl o tom tamní starosta Eberhard van der Laan v reakci na změnu vládní koalice po zářijových volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhalení velkopěstírny marihuany v Církvici na Kutnohorsku (8) | Foto: Policie ČR

Dosavadní vláda chtěla zamezit přístup k marihuaně lidem bez trvalého pobytu v Nizozemsku. Na jihu země dokonce zavedla coffeeshopy jen pro registrované.

Nově vznikající vláda liberálů a socialistů chce dát v rozhodování o regulaci drobného obchodu s konopím větší hlas obcím. Ministerstvo spravedlnosti nicméně vzkázalo, že starostův krok může ještě posoudit justice.

„Do Amsterdamu vždy jezdilo mnoho turistů. Nebojíme se, že bychom o ně zákazem nákupu konopí přišli. Chtěli jsme se ale vyvarovat toho, aby si kupovali zboží na ulici, což je ilegální a nebezpečné,“ zdůvodnila mluvčí amsterdamské radnice Tahira Limon.

Úřady by podle ní zákazem přišli o možnost kontrolovat kvalitu a sílu prodané marihuany. Při pouličním prodeji navíc roste riziko krádeží.

Starosta si chce nicméně víc posvítit na oblíbené podniky, které ročně navštíví odhadem milion a půl turistů. Nechce tolerovat rušení veřejného pořádku u coffeeshopů, omámené děti či příliš silné modely.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme