Amsterdamské prostitutky protestují proti zrušení svých výloh ve čtvrti červených luceren

Nechte nám naše okna! Neberte nám práci! S takovými hesly vyšly do ulic stovky žen, které pracují v amsterdamské čtvrti červených luceren. Protestovaly tak proti plánům na zrušení tamních vykřičených domů. Alespoň částečně uspěly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červená lucerna (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Průvod s bubny, červenými deštníky a transparenty prošel centrem Amsterdamu k městské radnici. Ulicemi pochodovaly ženy v karnevalových škraboškách, které si vydělávají v domech s červenými lucernami a ukazují se potenciálním klientům ve výkladech nebo velkých oknech těchto domů. Jejich transparenty vyzývaly: "Nezachraňujte nás, zachraňte naše okna."

Pracovnice v sexuálním průmyslu se bouří proti projektu nazvanému „1012“, který počítá s radikální proměnou Red Light District, tedy čtvrti červených luceren. Z nevěstinců a jejich výkladů ve staré části Amsterdamu se mají stát obchody a restaurace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protest amsterdamských prostitutek namířený proti zrušení jejich výloh ve vykřičených domech natáčel reportér Pavel Novák

Odstraněním části oken, ve kterých prostitutky lákají zákazníky, chtěl bývalý starosta a dnešní místopředseda vlády Lodewijk Asscher snížit vysoký počet prostitutek ve městě a bojovat proti kriminalitě.

„Chtějí tuto oblast vyčistit. Zlikvidovat okna. Tím ale asi 500 prostitutek, které se v nich ukazují, ztratí pracovní místo. A to jenom proto, že se změnil morální pohled radních na věc a že je o nemovitosti v centru města zájem,“ vysvětlovala důvody protestu prostitutek mluvčí odborů sexuálních pracovnic Mariska Majoorová.

Prostituce je v Nizozemsku legální už od poloviny 19. století. Nový, zpřesněný zákon o ní platí už 15 let. V posledních letech už ale radnice v Amsterdamu zavřela více než stovku z 500 budoárů s velkými okny ve vyhlášené čtvrti červených luceren.

Podle organizací bojujících za práva poskytovatelů sexuálních služeb hrozí, že se prostituce přesune z bezpečí domů na ulice. Proto se s peticí proti likvidaci nevěstinců obrátily na starostu Eberharda Van der Laana.

Ten prohlásil, že mezi radnicí a provozovateli veřejných domů už není žádný důvod k nesvárům, protože nové vedení města oznámilo, že chce vykoupit méně domů s růžovými nebo červenými okny.

Na projekt obnovy části centra s červenými lucernami neuvolní zdaleka tolik peněz, jak původně plánovalo. Provozovatelkám a provozovatelům živnosti ve vykřičené amsterdamské čtvrti to ale nestačí. Žádají, aby jim radnice vrátila domy, ve kterých už zrušila výlohy pro nabízení sexuálních služeb.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme