Analytik: Zrušení dodávek raket do Íránu je vstřícným krokem Ruska k Západu

Rusko nedodá Íránu protiletecký raketový systém S-300. Potvrdila to kancelář ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Mnozí to považují za nejdůležitější rozhodnutí Ruska, týkající se Blízkého východu, za posledních několik let. Spojené státy zablokování zbrojní dodávky uvítaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpálení rakety - ilustrační foto | Foto: US Department of Defense

Náčelník generálního štábu Nikolaj Makarov oznámil, že ruská armáda vyplní rozhodnutí, které přišlo z nejvyšších míst a dodávku systémů S 300 do Íránu zastaví. Rusko v červnu podpořilo zavedení nových sankcí, které mají přimět Írán, aby se zřekl svého jaderného programu. Ruští představitelé nicméně doposud vysílali nejasná prohlášení ohledně toho, jestli rezoluce OSN zakazuje zbraně Íránu dodat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O okolnostech zrušení zbrojního kontraktu mezi Ruskem a Íránem mluvil na Rádiu Česko zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Rusko a Írán podepsaly smlouvu o prodeji střel S-300 v roce 2007. Letos v červnu ale Rada bezpečnosti OSN schválila nové sankce proti Íránu a Rusko poté oznámilo, že Íráncům rakety nedodá.

Sankce zakazují dodávat do Íránu tanky, obrněná vozidla, děla, bojové letouny a lodě a také rakety a raketové systémy. Důvodem je kontroverzní jaderný program Íránu. Teherán tvrdí, že je mírový, ale Západ Íránce podezírá, že se pod rouškou mírového programu snaží vyvinout jadernou zbraň.

Zpravodajové si všímají, že hodnota dojednaného, ale nerealizovaného kontraktu je 800 milionů dolarů, v přepočtu asi 15 miliard korun.

„Systém S-300 má schopnost zasáhnout cíl na vzdálenost až 150 kilometrů. Je také schopen zasáhnout cíle ve velké výšce od deseti do 27 kilometrů. Jedná se tedy o opravdu nebezpečný systém, který zaručuje státu, jenž si ho koupí, protileteckou ochranu. Kdyby byl dodán Íránu, změnil by podle mého názoru strategické poměry v této části světa,“ vysvětluje zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák s tím, že by tento systém znemožnil případné bombardování, například íránského jaderného programu.

Rusko tím krokem projevilo vstřícnost vůči Západu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přitom ještě v červnu tvrdil, že sankce se na ty rakety nevztahují. Krátce poté ale premiér Putin oznámil, že Moskva rakety nedodá kvůli sankcím.

„To, že si Rusko nechalo ujít kontrakt za skoro miliardu dolarů, považuji za velice důležitý signál směrem na západ a nejvýraznější gesto směrem k Americe poté, co se Obamova vláda rozhodla ustoupit od plánu zřídit radar v Brdech a protiraketovou baterii v Polsku,“ dodává Slezák.

Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme