Analýza z Německa: Benešovy dekrety nejsou problém

Benešovy dekrety nejsou problém pro vstup České republiky do Evropské unie. Tak komentoval analýzu německého profesora Froweina k těmto dokumentům předseda zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmar Brok. Dodal, že dnes dostane posudky k dekretům od dalších dvou mezinárodních právníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

E. Beneš podepisuje dekret

E. Beneš podepisuje dekret | Foto: Archiv ČRo

Předseda zahraničního výboru Evropského parlamentu Českému rozhlasu řekl, že poslanci posoudí právní otázky Benešových dekretů, až dostanou jejich analýzu ještě od právníků z Velké Británie a Švédska. Teprve tyto tři právní názory umožní objektivní diskuzi. "Zatím si myslím, že Froweinova analýza ukázala, že Benešovy dekrety nejsou něčím, co by způsobilo problémy pro členství České republiky v Evropské unii."

Český ministr zahraničí Svoboda dodal, že Froweinova analýza je potvrzením názoru české vlády a parlamentu, že Benešovy dekrety občany EU nediskriminují a mohou zůstat součástí českého právního řádu. "Jsem rád, že tento názor vyslovil i německý právník Jochem Frowein, kterého oslovil Evropský parlament. Nikdo nemůže říct, že si tuto analýzu dekretů objednala česká vláda," řekl Svoboda.

"Zpráva Froweina dává jasnou odpověď, že všechny problémy, které byly otevírány z hlediska prezidentských dekretů, jsou problémy, které nemají žádný dopad do budoucnosti. Česká republika je zcela způsobilá, pokud jde o právní řád, být členem Evropské unie. Není třeba vůbec nic měnit."

Podle historika Rudolfa Kučery ale debata kolem platnosti Benešových dekretů ještě nekončí: "Tyto posudky, které si nechal udělat parlament a je jich ještě celá řada další, postihuje jenom určitou část té problemtiky a to je právní problematika. Takže zatím je předčasné teď z toho vyvozovat nějaké velké závěry."

Reakce Rakouska a Německa na Froweinovu zprávu k dekretům se různí. Podle rakouského kancléře Schüssela nelze dobrozdání přeceňovat, protože v běhu je ještě vypracovávání tří dalších posudků. Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel řekl, že expertízou jsme se ve sporu o Benešovy dekrety dostali o krok blíže k řešení. "Osvobozující slova, která je třeba najít a která také mohou a musí být vyslovena, jsou důležitá myslím pro české obyvatelstvo stejně jako pro rakouské."

Odlišný, mnohem ostřejší názor vyjádřil mluvčí vládnoucího týmu za Svobodné ministr obrany Herbert Scheibner. Podle něj z Froweinova posudku vůbec nevyplývá, že by dekrety nepředstavovaly problém pro český vstup do Unie. "Jestliže se Evropská unie považuje za ctěné společenství, a to doufám dělá, tak musí vyslat jasný signál a sice, že kandidátské země odpovídající změnu vlastního právního řádu provést musí."

Německá vláda a sudetoněmecký Landsmanschaft čekají s reakcí do doby, kdy budou mít k dispozici plný text. Považují rozbor pouze za část celkového hodnocení. Na druhou stanu Spolková republika opakovaně potvrzuje, že nehodlá spojovat takzvané Benešovy dekrety se vstupem Česka do EU. Podle ní jde o bilaterální česko-německou otázku. Také Landsmanschaft hodlá předložit vlastní rozbor a chce trvat na tom, aby platnost a účinnost podle něho diskriminačních usatnovení dekretů byla odvolána ke dni vstupu České republiky do Evropské unie.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Klára Stejskalová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme