Ať farmaceutické firmy rozesílají i neschválené vakcíny, žádal Babiš Evropskou radu

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle zjištění Radiožurnálu požádal vedení Evropské rady, ať zajistí dodávky i ještě neschválených vakcín. S očkováním by tak bylo možné začít obratem po certifikaci. Unijní špičky kvůli výpadkům dodávek zvažují právní kroky.

Původní zpráva Brusel (Aktualizováno: 11:21 30. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Andrej Babiš se na šéfa Evropské rady Charlese Michela obrátil před nedávným videosummitem Evropské unie. V dopise vyzývá k urychlení dodávek vakcín, a to i pomocí distribuce očkovacích látek, které teprve čekají na povolení.

„Od výrobců vakcín očekáváme, že budou připravení zajistit očkovací dávky ihned po získání povolení k užití prostřednictvím předběžné distribuce. Je zcela zásadní neztrácet čas,“ píše se v dopise, pod který se kromě Babiše podepsali také rakouský kancléř Sebastian Kurz, dánská premiérka Mette Frederiksenová a předseda řecké vlády Kyriakos Mitsotakis.

První z dopisů premiér už dříve zveřejnil na svém twitteru.

EU dává zelenou vakcíně AstraZeneca. Boj o dávky pokračuje. Vývoz se bude kontrolovat

Číst článek

Návrh mohl urychlit distribuci vakcíny od Oxfordské univerzity a AstraZenecy, která v pátek získala povolení evropských úřadů jako třetí schválené očkování proti koronaviru.

Problémy AstraZenecy s prudkým výpadkem slíbených dodávek ale urychlení distribuce znemožnily. Michel ale návrh podpořil. „Děkuji za hodnotný návrh v době naší snahy o co nejvýraznější urychlení vakcinačních procedur. Bohužel výpadky, které některé firmy ohlásily, vyvolávají zásadní obavy,“ napsal Michel zpět do Prahy.

Česko doufá, že by se předběžné rozesílání vakcín dalo využít u jiných očkovacích látek. V závěrečné fázi hodnocení je například vakcína od společnosti Johnson&Johnson.

„Jakákoliv zdržení v očkování občanů Evropské unie, díky které se v rekordním čase podařilo vyvinout vakcínu s nejvyšším možným standardem účinnosti i bezpečnosti, jsou naprosto nepřijatelná. Předseda Evropské rady jim (premiérům) dává za pravdu a navrhuje hledat způsob, jak překlenout standardní a někdy zdlouhavé procedury,“ napsala Radiožurnálu v SMS zprávě státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková.

Vládní videa jako propagace očkování, nebo předvolební kampaň? ‚Hranice je křehká,‘ říká Outlý

Číst článek

Evropa zaplatila, Británie očkuje

Evropská komise si vynutila zveřejnění smlouvy s AstraZenecou. Britská firma totiž v rozporu s dohodou tvrdila, že odbavení vakcín pro Spojené království má přednost a do té doby nemá EU na produkci britských závodů nárok.

Ve smlouvě ze srpna 2020 přitom AstraZeneca deklaruje, že nemá žádné jiné závazky, které by bránily splnění harmonogramu objednávek pro země EU. Explicitně v dokumentu také zmiňuje využití vedle unijních také britských továren. Podle britského deníku Guardian jsou smlouvy firmy s Velkou Británií a Evropskou unií nejspíš ve vzájemném rozporu a společnost může být nucena vyjednat úpravu znění.

Evropská unie si u firmy předplatila dodávky vakcín v srpnu za v přepočtu 8,8 miliardy korun, to je trojnásobek proti částce, kterou AstraZenece v květnu poskytla britská vláda. Peníze měly podle Evropské komise firmě sloužit na navýšení výrobních kapacit a zajištění, že budou slíbené dodávky k dispozici ihned po povolení látky.

Právní kroky

AstraZeneca ohlásila prudký výpadek dodávek minulý pátek - podle obeznámených zdrojů z Evropské komise by šlo jen o čtvrtinu toho, co firma původně slibovala. Překvapivé oznámení bez detailního vysvětlení představitele Evropské komise zaskočilo.

Vakcína od Novavaxu má účinnost 89 procent, zjistili v Británii. Londýn objednal 60 milionů dávek

Číst článek

Po tlaku ze strany EU AstraZeneca souhlasila, že v 1. čtvrtletí navýší dodávky vakcín o 8 milionů dávek na 39 milionů, jak informuje agentura Reuters. Stále však jde o výrazně nižší než dohodnuté množství, to mělo v 1. čtvrtletí převyšovat 100 milionů dávek.

Charles Michel v dopise do Prahy navrhuje zvážit právní kroky: „Podporuji všechny snahy vyřešit věc s firmami dialogem a vyjednáváním. Nicméně nebude-li nalezeno uspokojivé řešení, věřím, že bychom měli zvážit všechny možnosti a využít všechny dostupné právní prostředky,“ píše Michel.

Evropská komise zatím spouští nový režim kontroly vývozu vakcín. Firmy musí před každou zásilkou určenou na vývoz od soboty upozornit úřady v příslušné zemi. Ty budou moci v krajním případě nařídit zadržení dávek. "Problémy, kterým čelíme, nám nedávají jinou možnost. Zajištění vakcín pro občany je momentálně náš nejkritičtější úkol," zdůvodnil opatření místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Nástroj dá Evropské komisi současně možnost zpětně vystopovat trasu už odeslaných zásilek za poslední tři měsíce. Unijní exekutiva tak bude moci prověřit podezření, zda AstraZeneca k zásobování Velké Británie nevyužila i továrny na vakcíny na území států EU.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme