Anders Behring Breivik, útočník z Osla, ničeho nelituje

Norský dvaatřicetiletý útočník Anders Behring Breivik, který nastražil v pátek odpoledne v centru Osla bombu, která připravila o život 7 kolemjdoucích a vzápětí se přesunul na ostrov Utöya, kde se konalo setkání mladých levicových příznivců a zde převlečen za policistu zastřelil 86 mladých lidí, svého činu nelituje. Policie ho zadržela již v sobotu v noci, k činům doznal a zítra stane poprvé před soudem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostrov Utöya nedaleko Osla. Dějiště otřesné tragédie | Zdroj: Reuters

Anders Behring Breivik se k činu přiznal a vypověděl, že útočil sám. Nepřiznal se ale ke spáchání zločinu. Podle Breivikova právníka byla motivem činu snaha změnit norskou společnost.

"Policie stále pracuje s několika verzemi, včetně té, že střelec měl spolupachatele. Dnes na severovýchodě Osla proto podnikla několik razií do bytů jeho možných kompliců. Při zákroku se ale nenašly žádné výbušniny a po krátkém výslechu policie všechny zadržené propustila," říká zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Norsku Ondřej Bouda.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hrůzné události mluvil na Radiožurnálu Odborník na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity Miroslav Mareš

Policie se teď snaží vše ověřit, žádného dalšího podezřelého ale nazajistila. Současně potvrdila 93 mrtvých při obou atentátech a stále několik pohřešovaných.

Breivik má zítra stanout před soudem, kde se má projednávat prodloužení vazby a kde chce také svůj čin vysvětlit.

Chtěl v Praze koupit zbraně?

Jak vyplývá z jeho zápisků, na masakr se nejpozději od podzimu roku 2009 připravoval. Mimo jiné také v Praze. Česká policie ale dosud z Norska neobdržela oficiální cestou informace o jeho loňském pobytu u nás. Prahu měl navštívit za účelem nákupu zbraní. Zřejmě tady ale neuspěl, vyplývá z výňatků z jeho rozsáhlého manifestu, které kolují na internetu.Ve svých zápiscích nastínil vizi Evropy bez multikulturalismu a muslimů a popsal přípravy na teroristické akty.

Podle odborníka na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity Miroslava Mareše ale tajné služby nepoznaly v těchto rukopisech možného brutálního atentátníka.

V katedrále v norské metropoli Oslu se dnes konala mše za oběti pátečních atentátů. Mši byl přítomen i král Harald V. s královnou Sonjou a rovněž premiér Jens Stoltenberg. Mezitím vyšlo najevo, že policii trvalo hodinu a půl, než se dostala na ostrov od chvíle, kdy střelec Anders Behring Breivik začal po mládeži střílet. Policisté prý neměli rychle k dispozici vrtulník a když dorazili ke břehu jezera, nemohli najít člun. Breivik stačil zastřelit 86 lidí, než se pak policistům vzdal.

Jeho otec, který je v důchodu a žije ve Francii, dnes řekl, že je v šoku a že se o činu dověděl přes internet. Se synem se prý neviděl od roku 1995.Trest, který Breivikovi za oba násilné činy hrozí, je podle norského práva maximálně 21 let vězení.

Zdenka Turková, Jana Zemanová, Radek Pavlovič, Jan Piroch, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme