Dva kubánští zdravotníci se z mise v Andoře nevrátili, patrně uprchli do Španělska

Dva z kubánských zdravotníků, kteří v březnu přijeli do Andorry pomáhat s péčí o pacienty s nemocí covid-19, tento týden zmizeli. Podle místních médií zřejmě utekli do Španělska, kde chtějí požádat o politický azyl. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP. Podle andorrských médií už do Andorry odjel kubánských konzul v Barceloně Alain González, protože uprchlý kubánský lékař byl zároveň voják.

Tento článek je více než rok starý.

Andorra la Vella Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kubánští lékaři dorazili na misi do Andorry v březnu

Kubánští lékaři dorazili na misi do Andorry v březnu | Zdroj: Reuters

„Nevím, zda jsou v Andoře, nebo ve Španělsku,“ citovala místní média andorrského premiéra Xaviera Espota. Deník Diari d´Andorra dnes napsal, že anesteziolog z Havany Dariel Romero a zdravotní sestra jsou na útěku od soboty.

Kubánská vláda zastavila veřejnou dopravu a uzavřela nákupní centra. V zemi evidují 620 nakažených

Číst článek

Romero je podle něj voják a byl jedním ze šéfů mise 39 kubánských zdravotníků, kteří do Andorry přijeli koncem března. Někteří z nich už odjeli dříve do vlasti, zbytek měl odcestovat domů za několik dní.

Ke zmizení dvou členů mise její šéf Luis Enrique Pérez pouze řekl, že toho lituje a že to bylo jejich „osobní rozhodnutí“.

Kvůli pandemii covidu-19 poslala Kuba tisícovku zdravotníků do tří desítek zemí, kromě Andorry mimo jiné do Itálie, Mexika, Jihoafrické republiky či Kataru. Začátkem tohoto měsíce se objevily v médiích zprávy, že z mise vyslané do Mexika uteklo asi 15 kubánských zdravotníků.

V Andorrském knížectví, které leží mezi Francií a Španělskem na území velkém zhruba jako Praha a má asi 77 000 obyvatel, se potvrdilo dosud 855 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, z toho 52 pacientů v souvislostí s nemocí covid-19 zemřelo.

Kritika zdravotních misí

Program vysílání zdravotníků do zahraničí existuje na Kubě od 60. let minulého století a tamní vláda si za něj vysloužila i kritiku. Dvě kubánské nevládní organizace dokonce loni podaly k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) stížnost na nynějšího kubánského prezidenta Miguela Díaze-Canela a několik ministrů, které viní z toho, že vláda účastníky těchto misí, nejen zdravotnických, vykořisťovala a ponechávala si téměř celý jejich plat.

Také v andorrských médiích se od března objevovaly kritické články kvůli nynější kubánské misi. Vláda totiž odmítla zveřejnit částku, kterou Kubě za pomoc zaplatila.

Na Kubě se v posledních letech odehrála řada změn, mimo jiné se před dvěma lety do jejího čela postavil zástupce mladší generace Miguel Díaz-Canel. Ten formálně ukončil více než půlstoletou vládu bratří Castrů, když vystřídal Raúla Castra, který zemi vedl po Fidelu Castrovi. Raúl Castro ale stále stojí v čele Komunistické strany Kuby, která je pořád jedinou povolenou politickou stranou v zemi. Podle kubánské opozice tamní režim stále porušuje lidská práva a do vězení zavírá své kritiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme