‚Jednání se bude týkat Babiše, ne celé strany.' ALDE bude zřejmě v červnu jednat o střetu zájmu premiéra

O zprávě, která se týká možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiš, bude v červnu nejspíš jednat i evropská liberální frakce ALDE. Jednání se bude týkat pouze Babiše, ne celé strany, řekl v pátek její mluvčí Didrik de Schaetzen Deníku N. Právě do ALDE v minulém volebním období patřili i europoslanci hnutí ANO, Dita Charanzová je dokonce místopředsedkyní frakce a už s ní jednala i o dalším volebním období v europarlamentu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš při příjezdu do Bruselu na summit evropských lídrů. | Foto: Julien Warnand | Zdroj: Reuters

„Se stranou ANO nemáme žádný problém, jsou to velmi dobří členové, dokonce členka ANO (Dita Charanzová) je místopředsedkyní ALDE. Toto se týká pouze pana Babiše osobně. Budeme samozřejmě muset řešit, zda není porušeno právo. Vedení ALDE o tom asi bude jednat v Curychu koncem června,“ řekl Deníku N vedoucí tiskového oddělení evropských liberálů Didrik de Schaetzen.

Audit odtajněn. ‚Ovládá dva svěřenské fondy a také skupinu Agrofert,‘ píše se o Babišovi ve zprávě

Číst článek

Evropská komise zatím nechtěla celou záležitost komentovat. „Nikdy nekomentujeme probíhající auditní postupy, a rozhodně ne úniky,“ uvedl na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí komise.

'Utrpěl politickou ránu'

O návrhu auditní zprávy, který Evropská komise odeslala do Česka, se zmiňují i světová média. Agentura Bloomberg konstatovala, že Babiš, jenž čelí protivládním protestům, se nyní ocitne pod dalším tlakem. Unijní vyšetřování Babiše je podle Bloombergu další položkou na seznamu právních a politických potíží, jimž čelí vůdci východního křídla Evropské unie. Připomněli problémy šéfa rumunské vládní strany a maďarského premiéra Viktora Orbána.

Rovněž podle agentury Reuters utrpěl Babiš další politickou ránu. Cituje reakci Babiše, který agentuře v textové zprávě sdělil, že výsledky jsou pouze předběžné a budou pečlivě přezkoumány.

Zaostřeno na podnikání evropských politiků: střet zájmů musí komisi vysvětlovat jen Babiš

Číst článek

Dokument má nyní vedle ministerstva financí také ministerstvo pro místní rozvoj. Mluvčí resortu financí Michal Žurovec v pátek potvrdil, že text přišel v angličtině a má 71 stran.

„Hned v úvodu je opatřen disclaimerem (upozorněním), že se jedná o prozatímní zjištění, závěry a doporučení auditorů Evropské komise, která mohou být měněna na základě dalších informací od národních orgánů. Proto má být dle této informace zpráva považována za důvěrnou do doby uzavření procesu a do doby vydání finálních zjištění,“ dodal v pátek mluvčí.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme