Lídři osmadvacítky vybírají v Bruselu špičky unie. Pro Babiše je klíčový Junckerův nástupce

Lídři členských států Evropské unie se v neděli sjeli do Bruselu na mimořádný summit, kde se opět zabývají obsazením klíčových postů v EU. Vrcholná schůzka začala s tříhodinovým zpožděním. Dohoda o kandidátech vázne. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska by Jeana-Claudea Junckera měl v čele Evropské komise nahradit kandidát sociálních demokratů. V úvahu připadá Nizozemec Frans Timmermans. Toho ale odmítá třeba premiér Andrej Babiš (ANO).

Praha (Aktualizováno: 21:33 30. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady Donald Tusk s končícím předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim. | Foto: FLR/Iga | Zdroj: Reuters

Dohoda o obsazení postů v čele Evropské komise, Evropského parlamentu a dalších institucí se rodí velice komplikovaně. Šéfové států a vlád hledali možný kompromis během série schůzek a konzultací.

Post předsedy Evropské komise je pro Česko podle premiéra Andreje Babiše klíčový, jak řekl novinářům před odletem do Bruselu. Ostatní funkce, například předsedu Evropské rady, nepovažuje za tak důležité.

Komise by podle něj měla být odpolitizována a neměla by se vymezovat vůči jednotlivým členským státům.

Summit Evropské unie čeká řešení rébusu nového personálního vedení unie

Číst článek

„Klíč je Evropská komise. To, aby tam byl člověk, který nebude rozdělovat Evropu, nebude nám stále vnucovat nějaké kvóty nebo názory na ilegální migraci nebo nám diktovat tematické okruhy na rozpočet,“ řekl Babiš.

Předseda komise má podle něj obrovskou moc. „Rozhoduje o portfoliu, dokonce může odmítnout nominanty na komisaře,“ uvedl.

Babiš zopakoval, že se země visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, shodují v tom, že by stejně jako na minulém jednání Evropské rady neměl získat většinovou podporu žádný „spitzenkandidát“, tedy lídr kandidátek stran pro nedávné volby do Evropského parlamentu.

Konkrétního kandidáta podle něj V4 nemá. „Naše pozice je, aby předseda Evropské komise byl někdo, kdo nebude rozdělovat Evropu a bude vnímat náš region,“ řekl.

Visegrádská čtyřka je podle něj teritorium, které má budoucnost a skvělé podmínky i z hlediska bezpečnosti. „V rámci mé pozice je mi V4 v podstatě bližší než některé pozice frakce, ve které jsme jako hnutí ANO. Vnímám to jako premiér, české zájmy jsou prioritní,“ řekl předseda vlády.

Socialista Timmermans

Vládní ANO je ve frakci Obnova Evropy, jež se v minulém volebním období jmenovala Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). RE je třetí nejpočetnější frakcí, v 751členném parlamentu má 108 členů.

Nástupcem Jeana-Claudea Junckera v čele Evropské komise by se podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska měl stát sociální demokrat, informovala s odvoláním na zdroje z jednání agentura DPA.

Visegrádská čtyřka chce v čele Evropské komise někoho, kdo rozumí tomuto regionu, zopakoval Babiš

Číst článek

Tusk podle zdroje DPA na schůzce s předsedy frakcí Evropského parlamentu o konkrétních jménech nehovořil. Pokud by ale funkci předsedy Evropské komise skutečně získali socialisté, zřejmě by nominovali Nizozemce Franse Timmermanse.

Vůči tomu se ohradil kromě Andreje Babiše i premiér Viktor Orbán. Podle mluvčího maďarské vlády Zoltána Kovácse podporuje Timmermanse americký miliardář George Soros.

Šéfům států a vlád zemí Evropské unie se v noci na 21. června nepodařilo vyřešit složitou otázku nového obsazení klíčových funkcí v evropských institucích.

Tusk novinářům tehdy řekl, že na jednání Evropské rady nebyla většina pro žádného kandidáta. Nedělní mimořádné zasedání se koná jen dva dny před ustavující schůzí nově zvoleného europarlamentu.

Viktor Daněk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme