Vlastenci pro Evropu. ANO, Fidesz a Svobodná strana Rakouska zakládají politickou alianci

Hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše, maďarská strana Fidesz premiéra Viktora Orbána a krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ) zakládají novou politickou alianci. Na tiskové konferenci ve Vídni to v neděli oznámil šéf FPÖ Herbert Kickl.

Aktualizováno Vídeň (Aktualizováno: 11:46 30. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vídeňské schůzky se Andrej Babiš, Viktor Orbán i Herbert Kickl účastnili osobně. Na obrazovkách kolem nich byly během tiskové konference nápisy Patriots for Europe. Babiš minulý týden ohlásil odchod z liberální frakce Renew i ze strany ALDE.

Evropa selhává, vzkazuje Maďarsko. Orbánova vláda využije předsednictví EU k prosazení vlastní agendy

Číst článek

Všichni tři předsedové pronesli projevy a posléze podepsali manifest nové aliance. Požadují mimo jiné více rozhodování na národní úrovni, lepší obranu vnějších hranic před migrací a kritizují Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal).

Trojice politiků vyzvala ke spolupráci i další evropské strany. Cílem je založit v Evropském parlamentu novou frakci.

Kickl věří, že se k nim v příštích dnech připojí více evropských stran. Zatím se spekulovalo o slovenském Směru-SD premiéra Roberta Fica nebo o polských konzervativcích ze strany Právo a spravedlnost.

K vytvoření nové frakce v Evropském parlamentu jsou však zapotřebí strany ze čtvrtiny z 27 členských států. Alianci Vlastenci pro Evropu tak nyní chybí europoslanci z dalších čtyř zemí. Nutný počet 23 europoslanců již splňuje, celkem jich nyní má 24. Hnutí ANO bude mít v EP sedm lidí, maďarský Fidesz 11 a FPÖ šest.

Dosavadní či nové frakce parlamentu musejí svůj název a složení oznámit do 15. července. Od 16. do 19. července se ve Štrasburku uskuteční ustavující plenární zasedání nového Evropského parlamentu, který tvoří 720 europoslanců. Ti zvolí svého předsedu a 14 místopředsedů, kvestory, předsedy a místopředsedy výborů a delegací.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme