Evropská komise hájí své auditory proti Babišovi. ‚Pracují objektivně,‘ zdůraznil její místopředseda

Auditoři Evropské komise jsou profesionální a pracují objektivně, uvedl ve středu místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Cílem auditů je podle něj ochrana finančních zájmů EU a daňových poplatníků, včetně těch z České republiky. Komise je podle něj vždy otevřená ke spolupráci a je připravená s českou vládou na věci pracovat.

Aktualizováno Brusel/Praha (Aktualizováno: 15:10 5. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Audit, který se uskutečnil v České republice v lednu a únoru, se odehrál podle standardních postupů,“ prohlásil ve středu místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

‚Nepatřičná nadsázka.‘ Babiš bere zpět slova o počasí a koncertech, kterými komentoval protesty

Číst článek

Respektována podle něj byla příslušná pravidla, včetně inspekcí přímo na místě a toho, že se k věci mohly vyjádřit i prověřované subjekty.

„Co se týče auditorů komise, tak to jsou profesionálové, kteří vždy pracují objektivně, zcela v souladu s mezinárodními auditními postupy a zcela podle národních i mezinárodních auditních standardů. Cílem je ochrana finančních zájmů unie a daňových poplatníků, včetně těch českých,“ zdůraznil Dombrovskis.

„Komise se vždy snaží spolupracovat a je vždy připravena spolupracovat v této věci s českou vládou. Těším se na to, až dostanu reakci na návrh auditní zprávy,“ prohlásil.

Místopředseda komise pro euro a sociální dialog Dombrovskis tak potvrdil, že Evropská komise nyní českým úřadům poskytla návrh závěrečné auditní zprávy, na který česká strana může reagovat. 

Komise tak nyní podle něj čeká na odpověď Prahy na předběžnou auditní zprávu, kterou teprve poté finalizuje.

Babiš: Audit jako útok na Česko

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš opakovaně kritizuje formu i obsah návrhu auditní zprávy, jehož části minulý týden zveřejnil server iROZHLAS.cz a další média. Podle dokumentu má Babiš na Agrofert dál vliv a současně má jako premiér vliv i na použití unijních peněz.

130 hlasů, 130 tváří, 130 důvodů. Ptali jsme se, kdo a proč přišel demonstrovat na Václavské náměstí

Číst článek

Česku proto hrozí, že by mohlo podle předběžné zprávy vracet do unijního rozpočtu asi kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal. Předseda vlády ale odmítá, že by porušil jakékoli české nebo evropské zákony. Audit považuje za útok na Česko.

„Pochybná, nepovedená a nepravdivá zpráva, která má znaky útoku, který je veden proti České republice. Je to ohrožení České republiky, ohrožení českých firem,“ prohlásil Andrej Babiš v úterý ve sněmovně.

„Byl poslán pouze v papírové podobě,“ uvedl před poslanci Babiš k návrhu auditní zprávy s tím, že podle něj přišel bez průvodního dopisu a nebyl podepsán.

A auditoři jsou podle něj nekompetentní. „Lze jen těžko uvěřit, že zveřejněné dokumenty jsou výsledky několikaměsíční práce auditorů Evropské komise,“ kritizoval v úterním projevu Evropskou komisi Babiš.

Babiš pak na středečním brífinku před odletem do Británie na oslavy 75. výročí vylodění protinacistických spojenců v Normandii novinářům řekl, že o auditu hodlá koncem měsíce na summitu EU hovořit s předsedou komise Jeanem-Claudem Junckerem.

VIDEO: Audit je velice pochybný, považuji ho za útok na Česko, prohlásil Babiš ve sněmovně

Číst článek

„Já se určitě zeptám pana Junckera, jak je možné, že má takové nekompetentní auditory. Protože jejich chování bylo skandální,“ prohlásil premiér.

A zároveň uvedl, že má informaci od ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO), že dva čeští auditoři jednali se státními úředníky na úrovni šikany.

Zastoupení Evropské komise v Česku už v úterý přes svou mluvčí odmítlo, že by Komise auditem o střetu zájmů úmyslně útočila na Česko. „Komise respektuje v auditním procesu veškerá pravidla. Ale dokud proces běží, žádné jednotlivé kroky nekomentuje,” řekla Deníku N mluvčí Magdalena Frouzová.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme