‚Oligarcha, český Trump.‘ Média v zahraničí si všímají vývoje v Babišově kauze

Návrhu na obžalobu premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo si všimla i zahraniční média. Portál Politico čtenářům sděluje, že o ministerského předsedu se kvůli možnému střetu zájmů v souvislosti s evropskými fondy zajímá také Evropská komise a že obavy v této věci už loni vyjádřil Evropský parlament. Vývoj v Babišově kauze zaznamenaly rovněž agentury AP či Reuters, britský list Daily Mail nebo německá televize ZDF.

Berlín / Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O návrh na obžalobu Babiše se zajímají i zahraniční média. | Zdroj: Profimedia

„Český premiér, který opakovaně odmítá obvinění v případu takzvaného Čapího hnízda, na žádost o komentář neodpověděl,“ píše server Politico, který chtěl získat Babišovo vyjádření. Pokud soud Babišovu vinu uzná, hrozí premiérovi několik let ve vězení, dodává Politico.

‚Je to komplot, politická kauza.‘ Babiš reaguje na návrh obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Číst článek

Server také připomněl, že Babišova záležitost se před květnovými volbami do Evropského parlamentu stala tématem celoevropské debaty. Babišovo hnutí ANO je totiž součástí Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), která sdružuje desítky stran z členských zemí EU.

„Pokud bude Andrej Babiš shledán vinným, tak by zcela podkopalo jednotu EU, když by úřadující ministerský předseda byl odsouzen za dotační podvody,“ uvedl v prohlášení předseda skupiny Zelení/Evropská svobodná aliance v Evropském parlamentu Philippe Lamberts. Dodal, že bude žalostné, když šéf ALDE Guy Verhofstadt, francouzský prezident Emmanuel Macron a vůbec celé uskupení ALDE „budou bránit svého oblíbeného oligarchu“.

Miliardy z Bruselu

Jako o podvodu hovoří o kauze Čapí hnízdo investigativní pořad německé veřejnoprávní televize ZDF ZDFzoom. Babiš podle něj nechal změnit pravidla týkající se evropských fondů tak, aby z toho těžil Agrofert.

„Česko, Maďarsko a Rumunsko mají něco společného - dostávají miliardy z Bruselu. Jejich mocní ty peníze využívají pro své účely, často na úkor základních evropských hodnot. Tak jako Andrej Babiš,“ konstatuje ve středu odvysílaná reportáž. Muž, kterému se někdy přezdívá český Trump, podle ní hraje dvojí roli - jednak šéfa vlády, který utváří rámcová pravidla, a jednak podnikatele, který je posléze využívá.

„Babiš stojí za řadou firem a EU je podporuje miliony eur,“ připomíná ZDFzoom, podle něhož se za dobu, kdy je miliardář ve vládě, téměř zdvojnásobil příjem Agrofertu z evropských fondů. Zatímco v roce 2014 činil 42 milionů eur (1,1 miliardy korun), v roce 2017 už 82 milionů eur (2,1 miliardy korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme