Der Spiegel: Češi se bojí toho, že z nich bude druhé Maďarsko. Demonstrují proti nezdravé demokracii

Češi masově demonstrují proti premiérovi Andreji Babišovi z hnutí ANO, protože nechtějí, aby se z jejich země stalo druhé Maďarsko, napsal německý magazín Der Spiegel. Ten Maďarsko, ale i Polsko označuje za autoritativně vedené, nacionalistické a izolované v rámci Evropské unie.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desetitisíce lidí, minulý víkend 250 000, několik měsíců proti Babišovi protestují, což je podobné, jako kdyby v Německu za rezignaci kancléřky Angely Merkelové demonstrovaly dva miliony lidí. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Andrej Babiš je miliardář a ministerský předseda v Praze a dá se rozumět tomu, že tato kombinace je pro spoustu Čechů hrozivá: nejdůležitější politický úřad zastává druhý nejbohatší muž země,“ píše magazín.

Musíme zůstat v pohotovosti, řekl Minář zaplněné Letné. Na listopad ohlásil další demonstraci

Číst článek

Zároveň ale poznamenává, že se zatím Andrej Babiš ve srovnání s jinými politiky střední a východní Evropy příliš neprovinil. Nechová se tak nacionalisticky jako Jarosław Kaczyński v Polsku, nepodmanil si stát jako Viktor Orbán v Maďarsku.

„Korupční obvinění proti němu jsou ve srovnání s těmi proti rumunské vládní straně vtipem,“ míní Der Spiegel.

Desetitisíce lidí přesto už několik měsíců proti Babišovi protestují a minulý víkend jich bylo dokonce přes 250 000, což je podobné, jako kdyby v Německu za rezignaci kancléřky Angely Merkelové demonstrovaly dva miliony lidí.

Podle Der Spiegel Češi protestují, aby předešli určitému vývoji. „Ti lidé chtějí zabránit tomu, aby Babiš z jejich země udělal druhé Polsko nebo Maďarsko: autoritativně vedené, nacionalistické a v Evropské unii izolované,“ je přesvědčen magazín.

Demonstranty na Letné zaregistrovalo 90 procent lidí, s jejich požadavky souhlasí necelá polovina

Číst článek

,Nezdravá demokracie‘

Obavy, že by to mohlo dojít tak daleko, podle něj souvisejí s hlubokou nedůvěrou mnoha Čechů vůči stranické politice. „Česká popřevratová demokracie nebyla nikdy zcela zdravá,“ stojí v textu, podle něhož vládní a opoziční strany uzavíraly netransparentní dohody a v čele země často stály menšinové kabinety.

„Ani Babiš za sebou nemá parlamentní většinu. Podporu získává u komunistů, evropsky zřejmě jediné nereformované komunistické strany, a možná dokonce u pravicově radikální SPD - jejíž šéf Tomio Okamura nesnáší muslimské migranty a chce CZexit,“ konstatuje Der Spiegel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme