Pravda vítězí na pistoli. Babiš přiveze Trumpovi jako dar vzácnou zbraň

Stejně jako před 11 lety George Bush mladší, i současný americký prezident Donald Trump patrně dostane od českého premiéra střelnou zbraň. Předseda vlády Andrej Babiš podle médií veze šéfovi Bílého domu jako dar vzácnou jubilejní pistoli CZ 75 z dílen České zbrojovky v Uherském Brodě. Ta je navíc zdobená vyrytým heslem „pravda vítězí“.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CZ 75 REPUBLIKA | Zdroj: Česká zbrojovka Uherský Brod

Společnost vyrobila sto takovýchto pistolí k loňskému výročí vzniku Československa. Každý kus ze série Republika má jako výrobní číslo jeden rok z období od vzniku samostatného státu Čechů s Slováků.

Věřím, že Faltýnek vyjde s čistým štítem, řekl Babiš. S místopředsedou hnutí o zásahu nemluvil

Číst článek

Ten, který má ve čtvrtek Babiš předat americkému prezidentovi, podle webů Novinky.cz a deník.cz nese označení CSR-1946 a odkazuje tedy i na Trumpův rok narození.

Zbraň je bohatě zdobená rytinami a zlatými linkami, přičemž na jedné straně hlavně je vyryto heslo „pravda vítězí“.

Černý rám zbraně doplňují střenky ze dřeva vřesovce stromovitého, ovládací prvky pozlacené 24karátovým zlatem a zlatý malý znak republiky z let 1920 až 1938. Česká zbrojovka na svém webu jako doporučenou maloobchodní cenu pistole uvádí 199 tisíc Kč.

CZ 75 REPUBLIKA | Zdroj: Česká zbrojovka Uherský Brod

Kdo vozí zbraně?

Kusy z limitované edice CZ 75 jsou uloženy v kazetě ze tří druhů dřeva. Víko zdobí plastická řezba lipové ratolesti, která obklopuje československý velký státní znak z období první republiky. Zevnitř je do víka zasazena fotografie Tomáše Garrigua Masaryka.

Babiš v CIA jednal s ředitelkou. Domlouval i spolupráci na umělé inteligenci na Marylandské univerzitě

Číst článek

Babiš před cestou do Washingtonu neprozradil, čím Trumpa obdaruje. Prezident holdingu Česká zbrojovka Group Lubomír Kovařík nicméně Deníku řekl: „Jsme potěšeni, že si pan premiér vybral jako dar panu prezidentovi Trumpovi právě naši pistoli CZ-75 Republika, kterou Česká zbrojovka vyrobila speciálně pro sté výročí založení Československa.“

Zbraň jako dárek vezl do Bílého domu v únoru 2008 i tehdejší český premiér Mirek Topolánek. Bushovi věnoval kulovnici CZ 550 ráže 308 Winchester s loveckými motivy.

Jako zatím poslední český premiér navštívil Bílý dům v říjnu 2011 Petr Nečas, prezidentovi Baracku Obamovi tehdy přivezl luxusní sadu českého skla. Šlo o dárkovou sadu Splendid ze sklárny Moser, která obsahovala karafu a šest skleniček na vodu.

V roce 2003 pak přivezla manželka premiéra Vladimíra Špidly Viktorie do Bílého domu dar Lauře Bushové, jednalo se o faksimilii Vyšehradského kodexu z 11. století. Obě partnerky politiků mají jako knihovnice ke knihám blízký vztah. Na oplátku dostala Viktorie Špidlová publikaci o sídle amerického prezidenta a stříbrný náramek s perlami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme