Vroucné přijetí: Andrej Babiš se setkal s francouzským prezidentem Macronem

Premiér Andrej Babiš se v sobotu v Elysejském paláci setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Tématem jednání byla budoucnost Evropské unie, vzájemné vztahy obou zemí a spolupráce v oblasti bezpečnosti. Podepsali také Akční plán česko-francouzského strategického partnerství pro období 2019-2022. V pořadí již čtvrtý Akční plán definuje řadu projektů, na kterých budou obě země dlouhodobě spolupracovat.

Paříž (Aktualizováno: 16:17 30. 6. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Macron mluvil zejména o jednotě. Řekl, že sobotní schůzka s premiérem Babišem a slovenským premiérem Petrem Pellegrinim ukazuje, co mají obě země společného.

Spojuje nás, že bojujeme za své národní zájmy, prohlásil Babiš na setkání s novým slovenským premiérem

Číst článek

Není jasné, zda spolu Babiš a Macron mluvili o výsledcích nedávného summitu Evropské unie o migraci, před kterým měly Česká republika a Francie zcela rozdílné postoje. Je pravděpodobné, že český premiér otevřel také debatu o přenesené daňové povinnosti pro řešení daňových úniků, jak avizoval.

Andrej Babiš spolu s Petrem Pellegrinim navštívil ve Francii místo, kde českoslovenští legionáři v tento den před sto lety přísahali věrnost vznikajícímu československému státu. Pietní akt, který se konal v rámci širších oslav 100. výročí vzniku Československa, provázelo kladení věnců u památníku připomínajícího přísahu a také legionářské oběti války. Slavnostního ceremoniálu se oproti původnímu očekávání nezúčastnil francouzský prezident Emmanuel Macron, kterého zastoupila ministryně obrany Florence Parlyová.

Babiš a Pellegrini navštívili planinu nedaleko Darney na severovýchodě Francie, kde byl 30. června 1918 oficiálně na francouzském území vyhlášen československý stát a kde se shromáždilo k přísaze věrnosti nové republice na 6000 legionářů. Tehdejší francouzský prezident Raymond Poincaré tam mimo jiné za účasti budoucího československého ministra zahraničí Edvarda Beneše jménem své země uznal právo Čechů a Slováků na samostatný stát a jednotce předal jako dar od města Paříže československý prapor zhotovený podle návrhu Františka Kupky.

Babiš v projevu připomněl, že přísahou v Darney vznikla oficiálně československá armáda. Ta se podle jeho slov stala symbolem československého státu v jeho počátcích, protože byla zdrojem sebevědomí. Babiš se rovněž několikrát dovolával masarykovských tradic a snahy prvního československého prezidenta zajistit pro svou zemi demokracii a pevné ukotvení v evropském prostoru. Spolu s Pellegrinim přitom poděkoval Francii za aktivní podporu vzniku Československa.

Český premiér také vyzdvihl současnou vojenskou spolupráci všech tří zemí - Česka, Slovenska a Francie - zejména v zahraničních misích.

Babiš ještě navštívil nedaleké městečko Bataville (Baťovo město), které nechal v 30. letech na severovýchodě Francie postavit i s továrnou na obuv Tomáš Baťa. V obci vzniklé po vzoru zástavby ve Zlíně ještě žijí bývalí zaměstnanci závodu, který byl z ekonomických důvodů uzavřen před téměř dvěma desítkami let.

Jan Šmíd, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme