Populista, politické riziko i podoba s Orbánem: o Babišovi a demonstracích píšou i ve světě

Situace kolem Andreje Babiše, návrhu auditní zprávy Evropské komise i stavu české politiky si všímají také novináři v zahraničí. Zatímco někteří z nich mluví o možném pádu vlády i podobě mezi českým a maďarským premiérem, jiní se soustředí na to, jaký dopad mohou mít zjištění na evropskou politiku a liberální frakci ALDE, do které hnutí ANO v Evropském parlamentu patří.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Britský server The Times píše o populistickém českém premiérovi, který může kvůli předběžným závěrům auditu Evropské komise čelit dalšímu hlasování o důvěře i trestnímu stíhání.

„Andrej Babiš, kritiky přezdívaný za ‚českého Donalda Trumpa‘, by tak mohl čelit dvěma různým trestním stíháním poté, co policie navrhla, aby byl obžalován z údajného dotačního podvodu,“ píše autor článku s tím, že český premiér vinu odmítá.

Plánované úterní pražské demonstrace označuje za největší demonstrace od sametové revoluce v roce 1989, což v citaci pro server tvrdí také 26letý Mikuláš Minář, předseda organizujícího spolku Milion chvilek pro demokracii.

Klíčové body auditu Babišova střetu zájmů. ‚České úřady nekontrolovaly řádně,‘ říká analytička

Číst článek

The Times zmiňuje mimo jiné také riziko, které předběžná zpráva Evropské komise může představovat pro českou politiku. V článku upozorňuje, že by se vládnoucí koalice hnutí ANO s ČSSD mohla následkem rozpadnout.

'Bez ČSSD vláda padne'

Belgický zpravodajský server Mondiaal Nieuws (MO*) popisuje, jak redakce podobně jako ty české získala důvěrný dokument Evropské komise, ve kterém se píše o možném střetu zájmů českého premiéra. 

Článek mimo jiné upozorňuje na útoky Andreje Babiše na protikorupční organizaci Transparency International a reakce českého předsedy vlády přirovnává k těm maďarského premiéra Viktora Orbána.

Co by mělo podle MO* Babiše trápit, je ČSSD a možná podpora opozičních požadavků. „Bez sociální demokracie vláda padne,“ pokračuje článek, který se dál věnuje také reakcím v Evropském parlamentu.

„Zpráva Evropské komise je velmi cenná, protože Evropská unie není stroj na peníze pro bohaté a mocné,“ řekl pro server europoslanec za Zelené Bart Staes, cituje MO*. „Tohle nesmí být tolerováno, zejména ne teď, kdy jednáme o rozpočtu na roky 2021 až 2027,“ pokračuje s tím, že Evropská komise měla začít s vyšetřováním dříve, aby audit vyšel ještě před evropskými volbami.

Hnutí ANO v evropském parlamentu patří k liberální skupině ALDE. „Zblízka situaci sledujeme. Už jsme řekli, že předpokládáme, že Babiš plně vyhoví požadavkům Evropské komise, čekáme ale stále na dokončení auditu,“ uvedl pro server lídr ALDE Guy Verhofstadt.

Autor článku se pak na twitteru při sdílení článku zamýšlí, co by se muselo stát, aby Verhofstadt Babiše a hnutí ANO z frakce vyhodil, čemuž zatím nic nenasvědčuje. 

'Volby by ANO vyhrálo'

Dvojí riziko: česká politika, tak zní titulek na webu The Economist, který píše o plánovaných úterních protestech v Praze jako o největších od roku 1989. Do souvislosti je autor článku dává právě se zveřejněním předběžného závěru auditu Evropské komise.

ČSSD přečkala éru nacismu, komunismu a přečká i éru Babiše, říká politolog Jelínek

Číst článek

Článek připomíná také zjištění německého serveru ZDF, že od doby, co Babiš vstoupil do politiky, se dotace pro Agrofert zdvojnásobily.

„Mezitím čeští státní zástupci zvažují obvinění z podvodu spojené s 50milionovou dotací z roku 2007. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že by Babišovo hnutí ANO stejně vyhrálo předčasné volby, pokud by na ně došlo,“ končí článek The Economist.

Podle agentury Bloomberg se Babiš ocitne vlivem předběžného závěru auditu Evropské komise pod dalším tlakem. Podle Reuters jsou závěry pro Babiše další politickou ranou.

Server World Politics Review píše zase o tom, že Češi jsou ostražití, aby neskončili stejně jako Maďarsko nebo Polsko. I tak autor článku vysvětluje účast na demonstracích v hlavním městě.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme