Šéf Evropského parlamentu píše Babišovi: Europarlament se do věcí Česka nevměšuje
Předseda Evropského parlamentu David Sassoli se v úterý ohradil proti tvrzení české vlády, že rezolucí kritizující možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) se europoslanci částečně vměšují do českých vnitřních záležitostí. V dopise zaslaném Babišovi šéf europarlamentu rovněž odsoudil výhrůžky, kterým čelili čeští členové kontrolního výboru europarlamentu poté, co je premiér označil za vlastizrádce.
Europoslanci budou podle Davida Sassoliho nadále kontrolovat způsob, jakým členské země využívají peníze z rozpočtu Evropské unie.
Česko se ohrazuje proti rezoluci o Babišově střetu zájmů: Europoslanci narušují presumpci neviny
Číst článek
Podle rezoluce, kterou europarlament schválil v polovině června, český premiér Andrej Babiš zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert.
Předseda české vlády dlouhodobě odmítá, že by byl ve střetu zájmů, a hájí se tím, že přesunutím majetku do svěřenských fondů splnil takzvaný lex Babiš. Postup europoslanců označuje za zpolitizovaný a motivovaný domácí opozicí.
Nezávazná rezoluce europarlamentu vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.
Česká vláda v pondělí části rezoluce kritizovala kvůli tomu, že se podle ministrů pokouší zasahovat do vnitřních záležitostí Česka. Europoslanci podle Babišova kabinetu usnesením také narušují presumpci neviny a předjímají výsledky unijních auditních řízení na téma možného premiérova střetu zájmů, který šéf české vlády dlouhodobě odmítá.
Kateřina Šafaříková: Urážkami europoslanců si Babiš v Evropě kope svůj hrob, skončí jako kůl v plotě
Číst článek
Sassoli v dopise Babišovi připomněl, že europarlament na základě unijních smluv kontroluje hospodaření s rozpočtem EU, jehož součástí jsou i dotace pro členské země. Poslanci mají podle Sassoliho právo žádat od Evropské komise a dalších unijních orgánů důkazy, zda je s evropskými penězi nakládáno v souladu s pravidly.
„Rezoluci přijatou Evropským parlamentem je proto třeba považovat za součást tohoto procesu a za akt založený na jeho pravomocech rozpočtové kontroly a demokratického dohledu,“ napsal šéf Evropského parlamentu Sassoli.
‚Vlastizrádci‘
Premiér Babiš označil v únoru europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše Peksu (Piráti) za vlastizrádce.
Zdechovskému hrozili pověšením a zastřelením poté, co ho Babiš označil za vlastizrádce. Dostal ochranu
Číst článek
Oba byli součástí šestičlenné delegace výboru pro rozpočtovou kontrolu vyslané do Česka, během níž poslanci dospěli k závěru, že české úřady nedokážou střety zájmů kontrolovat a řešit.
Následně oba čelili výhrůžkám smrtí. Zdechovský dokonce dostal policejní ochranu. Babiš vzal později svá slova o vlastizrádcích zpět s tím, že šlo o nadsázku.
Výhrůžkám smrtí čelila také šéfka výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová, o které Babiš v minulosti prohlásil, že je „totálně pomatená“ a problematice dotací nerozumí.