‚Doufám, že odpověď dorazí v příštích dnech.‘ Komisař Oettinger poslal Babišovi dopis kvůli střetu zájmů

Komisař pro rozpočet EU Günther Oettinger očekává v příštích dnech či týdnech odpověď na dopis, kterým se kvůli možnému střetu zájmů premiéra Adreje Babiše v pátek obrátil na českou vládu. Oettinger to v pondělí uvedl v diskusi na výboru pro rozpočtovou kontrolu evropského parlamentu. Evropská komise bude podle něj v této věci postupovat s patřičnou rychlostí.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger | Zdroj: Reuters

„Je třeba to vidět v rámci nového finančního nařízení a faktu, že od srpna letošního roku platí vůči konfliktům zájmů přísnější přístup. Finanční nařízení se týká každé členské země, každého příjemce, každého občana, ať je malý nebo velký,“ upozornil komisař.

Europoslanec Poche: Jasně vyplývá, že Babiš ve střetu zájmů je. Teď začne právní bitva

Číst článek

Otázkám ohledně Česka Oettinger čelil v souvislosti s víkendovými informacemi médií o interním dokumentu právní služby Evropské komise. Z materiálu vyplývá, že Babiš se z pohledu článku 61 od srpna platného finančního nařízení nachází ve střetu zájmů.

Podle právníků Evropské unie má totiž zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu.

Babiš a česká vláda podobnou interpretaci odmítají. Podle vlastní analýzy českého ministerstva spravedlnosti premiér ve střetu zájmu není.

Nic se vracet nebude, říká premiér Babiš. Přečtěte si vládní dokument k možnému střetu zájmů

Číst článek

Oettinger v pondělí před europoslanci zdůraznil, že novinové zprávy nejsou oficiální cestou ke komunikaci mezi Evropskou komisí a vládou členské země. „Tou je dopis a odpověď na něj. Dopis jsme odeslali, doufám, že odpověď dorazí v příštích dnech či týdnech,“ uvedl. Dopis Evropské komise podle něj detailně popisoval nynější právní situaci.

Oettinger v pondělí zdůraznil, že komise bude v této věci postupovat přesně v souladu s platnými předpisy a „sebekriticky zhodnotí“ i vlastní právní pozici.

Europoslance proto komisař v pondělí žádal o určitou míru strpení. „Nebudeme otálet, ale ty kroky nějakou dobu zaberou,“ upozornil s tím, že detailní odpovědi by parlament mohl slyšet už příští týden. O to, aby se téma dostalo na nejbližší plenární jednání Evropského parlamentu, usilují evropští Zelení a je možné, že je podpoří i další frakce.

Právní analýza Evropské komise není oficiální, vracení dotací Agrofertu teď nehrozí, řekla Schillerová

Číst článek

Případ českého premiéra Babiše se do jisté míry stává precedentem, upozornila v pondělí na jednání výboru jeho předsedkyně Ingeborg Grässleová. Stížnosti české Transparency International totiž přinutily komisi poprvé řešit konkrétní dopad pravidel pro střet zájmů platná teprve od letošního srpna.

Oettinger v pondělí také europoslancům z kontrolního výboru připomněl, že s premiérem Babišem je spojeno několik různých věcí, nejen aktuální reakce na podnět Transparency International.

Okolnosti dotace pro farmu Čapí hnízdo vyšetřoval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Komisař podotkl, že věc nyní řeší české orgány, neboť zatím stále není funkční úřad Evropského veřejného žalobce (EPPO).

Instituce, na jejímž zřízení se shodla většina unijních zemí včetně České republiky, bude mít pravomoc vyšetřovat a stíhat trestné činy poškozující nebo ohrožující rozpočet Evropské unie. Měla by začít fungovat do konce roku 2020.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme