Kyjev zkoumá cestu Babiše mladšího na Krym. Mohl porušit ukrajinské zákony

Ukrajinská oficiální místa zkoumají informace o cestě Andreje Babiše mladšího na anektovaný Krym, oznámilo v úterý ukrajinské ministerstvo zahraničí. Syn českého premiéra navštívil loni anektovaný poloostrov cestou z Moskvy, a podle ukrajinských činitelů tak mohl porušit ukrajinské zákony.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš mladší pobýval v roce 2017 na Ruskem anektovaném Krymu | Zdroj: Facebook Andrej Babiš

Informaci o tom, že okolnosti cesty Andreje Babiše mladšího na Krym, potvrdilo Radiožurnálu ukrajinské ministerstvo zahraničí.

„Příslušné ukrajinské orgány nyní zkoumají otázku pobytu syna premiéra Andreje Babiše na Krymu a prověřují informace publikované v médiích,“ citoval server Krym.Realii, který vydává Rádio Svoboda, ministerstvo zahraničí.

Úřad zároveň zdůraznil, že Česká republika územní celistvost Ukrajiny podporuje.

Na kauze Babiše mladšího pracuje speciální tým i soudní znalec, řekl náměstek policejního prezidenta

Číst článek

Poloostrov, který Rusko násilně obsadilo v roce 2014, Ukrajina považuje za své svrchované území. Vstup na Krym a odjezd z něj bez zvláštního povolení ukrajinské státní migrační služby a přes ukrajinská kontrolní stanoviště považuje za nezákonný.

Zmocněnec ukrajinského prezidenta Petra Porošenka pro Krym Borys Babin minulý týden novinářům řekl, že je o nezákonném vstupu syna českého premiéra na Krym přesvědčen.

Cesta na Krym

Babiš mladší tvrdí, že do Ruska a na Ukrajinu byl unesen, a svůj názor nezměnil ani po víkendové návštěvě svého otce ve Švýcarsku, kde premiérův syn s matkou pobývá. Při loňské cestě na anektovaný Krym stejně jako do Moskvy a ukrajinského města Kryvyj Rih (Krivoj Rog) Babiše mladšího doprovázel zaměstnanec Agrofertu Petr Protopopov.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí úterní prohlášení doplnilo poděkováním Česku za odmítnutí ruské okupace Krymu. „Jsme vděčni za oficiální stanovisko České republiky, které spočívá v podpoře územní celistvosti Ukrajiny a neuznání ruské okupace části svrchovaného území našeho státu,“ uvedlo ministerstvo.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme