Evropská komise Babišovu kauzu nekomentuje, zabývá se ale svěřenskými fondy

Evropská komise (EK) bere stížnost na možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO vážně a zabývá se jí, řekl v úterý v Bruselu poslancům rozpočtového výboru Evropského parlamentu generální tajemník EK Martin Selmayr. Zdůraznil ale, že zatím nelze hovořit o formálním vyšetřování. V kauze je podle něj hodně domácí politiky.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajemník Evropské komise Martin Selmayr | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

„Evropská komise se nechce stát součástí politických her v členských státech, a proto je nutné nejprve shromáždit všechna fakta,“ uvedl v úterý tajemník EK Martin Selmayr.

Kyjev zkoumá cestu Babiše mladšího na Krym. Mohl porušit ukrajinské zákony

Číst článek

„Nechci komentovat toho či onoho politika v České republice, nepřísluší to ani mně, ani Evropské komisi,“ uvedl. „Můžu jen sdělit, že jsme stížnost obdrželi a zabýváme se jí.“

Ačkoli podle něj zatím není možné mluvit oficiálně o vyšetřování, protože to je právní termín, komise ve věci jedná. „Myslíme si totiž, že by měla být nulová tolerance vůči podvodům a vůči střetu zájmů ve finančních záležitostech.“

Situace je podle něj složitá, protože „je v ní hodně domácí politiky“. Proto komise musí nejprve spolehlivě znát všechny skutečnosti, „být z právního hlediska velmi přesná“ a také vyslechnout druhou stranu. Dodal, že komise bude europoslance o vývoji informovat, jakmile to bude možné.

Podnět z Česka

Europoslanci z výboru se Selmayra ptali v souvislosti s podnětem, který kvůli kauze Čapí hnízdo do Bruselu poslala česká pobočka organizace Transparency International (TI). Podle ní je premiér Babiš vůči svěřenským fondům, do kterých Agrofert vložil, v pozici, která mu umožňuje přímo či nepřímo Agrofert ovládat. Babiš to odmítá.

Komisařka pro regionální politiku Corina Cretsuová už v pondělí europoslancům pro rozpočtovou kontrolu písemně sdělila, že debata o možných zneužíváních unijních fondů by měla být co nejméně zpolitizovaná.

Dodala, že EK už dostala z Česka všechny potřebné podklady a nyní vyhodnocuje, zda platby společnostem patřícím do holdingu Agrofert byly v souladu se všemi pravidly, včetně těch o konfliktu zájmů. Rovněž ona upozornila, že komise nyní ve věci neprovádí „vyšetřování“, ale snaží se zjistit všechna fakta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme