Evropská komise Babišovu kauzu nekomentuje, zabývá se ale svěřenskými fondy

Evropská komise (EK) bere stížnost na možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO vážně a zabývá se jí, řekl v úterý v Bruselu poslancům rozpočtového výboru Evropského parlamentu generální tajemník EK Martin Selmayr. Zdůraznil ale, že zatím nelze hovořit o formálním vyšetřování. V kauze je podle něj hodně domácí politiky.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajemník Evropské komise Martin Selmayr | Foto: Vincent Kessler | Zdroj: Reuters

„Evropská komise se nechce stát součástí politických her v členských státech, a proto je nutné nejprve shromáždit všechna fakta,“ uvedl v úterý tajemník EK Martin Selmayr.

Kyjev zkoumá cestu Babiše mladšího na Krym. Mohl porušit ukrajinské zákony

Číst článek

„Nechci komentovat toho či onoho politika v České republice, nepřísluší to ani mně, ani Evropské komisi,“ uvedl. „Můžu jen sdělit, že jsme stížnost obdrželi a zabýváme se jí.“

Ačkoli podle něj zatím není možné mluvit oficiálně o vyšetřování, protože to je právní termín, komise ve věci jedná. „Myslíme si totiž, že by měla být nulová tolerance vůči podvodům a vůči střetu zájmů ve finančních záležitostech.“

Situace je podle něj složitá, protože „je v ní hodně domácí politiky“. Proto komise musí nejprve spolehlivě znát všechny skutečnosti, „být z právního hlediska velmi přesná“ a také vyslechnout druhou stranu. Dodal, že komise bude europoslance o vývoji informovat, jakmile to bude možné.

Podnět z Česka

Europoslanci z výboru se Selmayra ptali v souvislosti s podnětem, který kvůli kauze Čapí hnízdo do Bruselu poslala česká pobočka organizace Transparency International (TI). Podle ní je premiér Babiš vůči svěřenským fondům, do kterých Agrofert vložil, v pozici, která mu umožňuje přímo či nepřímo Agrofert ovládat. Babiš to odmítá.

Komisařka pro regionální politiku Corina Cretsuová už v pondělí europoslancům pro rozpočtovou kontrolu písemně sdělila, že debata o možných zneužíváních unijních fondů by měla být co nejméně zpolitizovaná.

Dodala, že EK už dostala z Česka všechny potřebné podklady a nyní vyhodnocuje, zda platby společnostem patřícím do holdingu Agrofert byly v souladu se všemi pravidly, včetně těch o konfliktu zájmů. Rovněž ona upozornila, že komise nyní ve věci neprovádí „vyšetřování“, ale snaží se zjistit všechna fakta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme