Babiš mladší je v ambulantní péči ženevské nemocnice. Průtahy v řízení nejsou podle Bradáčové jeho vina

Premiérův syn Andrej Babiš mladší zůstává ve Švýcarsku, kde pravidelně chodí k psychiatrovi. Deníku Právo to řekl jeho nový advokát Petr Topinka. Ten zároveň potvrdil, že se ve Švýcarsku s premiérovým synem v minulých týdnech sešel. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová pak Lidovým novinám řekla, že pobyt Babiše mladšího v zahraničí nebyl hlavním důvodem, proč vyšetřování trvá tak dlouho.

Ženeva/Praha (Aktualizováno: 12:07 20. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš mladší pobýval v roce 2017 na Ruskem anektovaném Krymu

Andrej Babiš mladší pobýval v roce 2017 na Ruskem anektovaném Krymu | Zdroj: Facebook Andrej Babiš

„Mohu potvrdit, že jsme za klientem byli ve Švýcarsku a hovořili s ním,“ řekl ve středu Právu Petr Topinka, nový obhájce premiérova syna Andreje Babiše mladšího.

Advokát premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo se vzdal zastupování jeho syna kvůli možnému střetu zájmů

Číst článek

„Rovněž mohu po souhlasu klienta sdělit, že je v péči univerzitní nemocnice v Ženevě, ale pouze v ambulantní péči,“ dodal s tím, že Babiš mladší tak zůstává ve Švýcarsku.

Jeho aktuální zdravotní stav nechtěl Topinka komentovat. Premiér a předseda ANO Andrej Babiš již dříve uvedl, že jeho syn trpí schizofrenií, což nikdo z doktorů dosud kvůli lékařskému tajemství oficiálně veřejně nepotvrdil.

Babiš mladší má nového obhájce poté, co se advokát Michael Bartončík vzdal v kauze Čapího hnízda jeho obhajoby. Nadále ale zůstal obhájcem jeho otce. Důvodem byl možný střet zájmů kvůli vyšetřování údajného zavlečení premiérova syna na Krym anektovaný Ruskem, informovalo Právo začátkem prosince.

Za průtahy nemohl primárně Babiš mladší

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová pak v rozhovoru pro čtvrteční Lidové noviny uvedla, že pobyt Andreje Babiše mladšího na Krymu a ve Švýcarsku nebyl hlavním důvodem, proč se celý případ táhne tak dlouho.

Bradáčová pokárala žalobce z kauzy Čapí hnízdo: Nepostupoval dostatečně důrazně a efektivně

Číst článek

„Pro úplnost musím poznamenat, že délka řízení nebyla primárně ovlivněna procesní situací ve vztahu k jedné z obviněných osob, která se zdržuje mimo území České republiky. Postup vůči ní nebyl důsledný, avšak ukončení věci nebylo na její součinnosti závislé,“ řekla Bradáčová.

Bradáčová ve středu pokárala státního zástupce Jaroslava Šarocha dohlížejícího na vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Podle ní nepostupoval dostatečně důrazně a efektivně.

„Vrchní státní zastupitelství v Praze i vedení Městského státního zastupitelství v Praze se shodly na závěru, že dozorový státní zástupce nepostupoval při výkonu dozorových oprávnění a povinností k policejnímu orgánu dostatečně důrazně a zcela efektivně,“ uvedla Bradáčová na webových stránkách Vrchního státního zastupitelství v Praze. 

A považuje Šaroch kritiku od Bradáčové za oprávněnou? „Nemám k tomu co říct. Je to populistické prohlášení bez obsahu,“ odpověděl Šaroch na dotaz v rozhovoru pro Deník N

„Vždy je možné tu práci dělat lépe, rychleji, kvalitněji, ale záleží také na podmínkách, které dostanete a máte,“ dodal státní zástupce.

Případ Babiše mladšího na Krymu

Premiérův syn Andrej Babiš mladší nařkl v nedávné reportáži Seznam Zprávy pracovníka svého otce, že ho kvůli kauze Čapí hnízdo odvezl na Krym. Jeho otec prý chtěl, aby kvůli tomuto případu, v němž oba spolu s dalšími pěti lidmi čelí obvinění z dotačního podvodu, opustil Česko.

‚Můj otec potřeboval, abych zmizel.‘ Co napsal premiérův syn v e-mailu policii?

Číst článek

Na Krym ho odvezl podnikatel a zaměstnanec Agrofertu Petr Protopopov, který ale odmítl, že by šlo o únos. „Nikdy jsem ho nenutil proti jeho vůli, nikdy jsem mu nic špatného neudělal,“ uvedl tehdy Protopopov.

Z Česka ho prý odvezl kvůli mediálnímu tlaku, který se rozpoutal po trestním oznámení na Babiše mladšího v kauze Čapí hnízdo. Babiš mladší ale v reportáži mimo jiné řekl, že má z Protopopova strach.

Premiér Babiš ale později synova vyjádření odmítl, také podle něj nešlo o únos. Jeho syn prý schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem.

Kauza Čapí hnízdo: obě Babišovy děti tvrdí, že jsou duševně nemocné. Vyšetřovatelé jim to nevěří

Číst článek

Babiš mladší pak v reakci na to uvedl, že jeho otec lže. Předseda vlády ho před časem navštívil v Ženevě, na svém facebookovém profilu následně uvedl, že syn a jeho matka už pochopili, jak je novináři zneužili.

Policisté již dříve případ údajného únosu Babiše mladšího prověřovali, a to na základě e-mailu, který jim poslal v lednu letošního roku.

„Byl jsem unesen na Krym. Teď se nacházím na Ukrajině u své přítelkyně. Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo,“ stálo podle informací Radiožurnálu v elektronické zprávě.

Vyšetřování pak pražští kriminalisté ukončili s tím, že se žádný trestný čin nestal. Podle úředního záznamu, který má server iROZHLAS.cz k dispozici, se spokojili se zaslanou fotografií Babiše juniora a aktuálního vydání novin. Policie tvrdí, že v případu dělala více, co konkrétně, ale nepřiblížila.

Po zveřejněné reportáže Seznamu Zprávy začala policie údajný únos Babiše mladšího znovu vyšetřovat pro podezření z trestného činu zavlečení.

sva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme