Babiš plánuje navštívit zasaženou Moravu. ‚Pokud bude potřeba uvolnit prostředky, není problém’

Český premiér Andrej Babiš chce v pátek odpoledne navštívit oblast na jižní Moravě, kterou ve čtvrtek večer zasáhly ničivé bouře a tornádo. Babiš to ve čtvrtek nad ránem sdělil novinářům v Bruselu po prvním dni jednání summitu Evropské unie. Zároveň nevyloučil mimořádné zasedání vlády v případě, že by bylo třeba rozhodnout o uvolnění peněz pro postižené obce.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš přiletí kvůli ničivé bouři na Moravě ze summitu Evropské unie | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Při extrémních bouřích byly podle záchranářů zraněny desítky lidí, zatím nespecifikovaný počet jich zemřel, značné jsou zřejmě i škody na majetku.

"Je to obrovská tragédie," komentoval premiér @Andrej Babiš situaci na Hodonínsku. Ze summitu v Bruselu se chystá odletět v pátek kolem poledne a pokračovat následně do Jihomoravského kraje.

03:07 – 25. 06. 2021

2 3

Své dotační programy s alokací přes 500 milionů korun mají do oblasti přesměrovat ministerstva zemědělství a pro místní rozvoj, uvedla na twitteru šéfka státní kasy. Humanitární pomoc oblasti podle ní začíná poskytovat správa státních hmotných rezerv a je třeba také začít s pracemi na opravě komunikací.

„V obcích postižených tornádem zajišťujeme mobilní týmy úřadů práce, které budou občanům vyplácet okamžitou pomoc až 58 000 Kč,“ oznámila na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„Musím se samozřejmě spojit s hejtmanem, abych samozřejmě navštívil ta místa,“ řekl po nočním jednání v Bruselu premiér Babiš s tím, že chce svou návštěvu koordinovat s vedením kraje, aby nepřekážet například při záchranných pracích.

Premiér uvedl, že dřívější odlet z Bruselu mu znemožnilo počasí a že do Česka zamíří v pátek kolem poledne po druhém dni zasedání summitu. Dodal, že byl i během jednání šéfů unijních států v kontaktu s vedením postiženého kraje, s náčelníkem armádního generálního štábu Alešem Opatou i ředitelem Hasičského záchranného sboru Drahoslavem Rybou.

Bohužel se kvůli počasí nemůžu vrátit do České republiky. Mluvil jsem s generálem Opatou a generálem Rybou a požádal vicepremiérku @Alena Schillerová, aby byla k dispozici hejtmanovi @Jan Grolich pro okamžitou pomoc vlády postiženým občanům a jejich rodinám.

21:23 – 24. 06. 2021

26 494

„Pokud by bylo potřeba zasedání vlády kvůli uvolnění nějakých prostředků, tak určitě není problém to udělat,“ prohlásil Babiš, podle něhož však koordinace ministrů v současné krizové situaci funguje dobře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme