Populista a kontroverzní podnikatel, který to nebude mít lehké, píší o premiéru Babišovi ve světě

Středeční jmenování předsedy hnutí ANO Andreje Babiše novým předsedou české vlády zaznamenaly tiskové agentury a další zahraniční média. Zdůrazňují, že miliardář se nyní musí zaměřit na to, aby pro svou menšinovou vládu zajistil podporu v Parlamentu, přičemž šance na úspěch považují za nejisté.

Londýn/Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman jmenoval šéfa ANO Andreje Babiše premiérem | Zdroj: Pražský hrad

Agentura AP připomněla, že prezident Miloš Zeman jmenoval Babiše premiérem, přestože ten byl obviněn z dotačního podvodu, což byl důvod, proč žádná z ostatních stran nesouhlasila s vytvořením koaliční vlády s ANO.

ČASOVÁ OSA: Stal se nejmocnějším mužem v zemi. Jaká byla cesta Andreje Babiše na vrchol?

Číst článek

„Populistický miliardář“ podle AP proslul výrokem „všichni kradou“ i snahou řídit stát jako firmu. Staví se také proti stanovení termínu přijetí eura v Česku a odmítá unijní kvóty pro přerozdělování uprchlíků.

„Třiašedesátiletý kontroverzní podnikatel, který bývá přezdíván 'český Trump', narazil na odmítavý postoj potenciálních koaličních partnerů,“ napsala agentura AFP. Dodala, že vítězi parlamentních voleb tak hrozí, že jeho vláda, kterou chce složit mimo jiné z nestranických odborníků, nezíská důvěru Parlamentu. Všimla si rovněž varování od prezidenta Zemana, podle kterého bude Babiš „terčem nenávistné kampaně“.

Reuters: zatím nemá podporu

„Díky slibům potírat migraci a učinit stát efektivnějším získalo ANO 29,6 % hlasů, skoro třikrát více než druzí občanští demokraté,“ napsala agentura Reuters. Navzdory tomu je však podle ní nejisté, zda Babiš dokáže uspět při hlasování o své vládě v Parlamentu.

Novým premiérem je Andrej Babiš. 'Nenávistná kampaň zesílí,' varoval ho Zeman

Číst článek

Babišovi se dosud nepodařilo zajistit si podporu ostatních, i když v několika hlasováních ve sněmovně ANO podpořila strana Svoboda a přímá demokracie a také komunisté. Reuters rovněž poznamenal, že pokud policie stáhne obvinění či Parlament nového premiéra odmítne vydat ke stíhání, Babiš by mohl získat pár hlasů i z jiných poslaneckých klubů.

„Analytici tvrdí, že druhý pokus vytvořit vládu, ať s Babišem, či bez Babiše, může mít větší vyhlídky na úspěch, protože hodně stran zaznamenalo ztráty v říjnových volbách a rády by se vyhnuly předčasným volbám, ke kterým by prodlužování krize mohlo vést,“ dodala zpravodajka agentury Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme