Babiš ve svazcích StB? Slovenský soud zamítl dovolání českého premiéra

Slovenský nejvyšší soud zamítl dovolání českého premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše ve sporu s Ústavem paměti národa o jeho spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Informoval o tom v noci na pátek slovenský server Denník N s odvoláním na mluvčí soudu Alexandru Važanovou. Babiš zopakoval, že se obrátí na Evropský soud pro lidská práva.

Praha (Aktualizováno: 12:26 8. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš při příchodu na jednání vlády | Zdroj: Vláda České republiky

Důvody zamítnutí dovolání premiéra Andreje Babiše budou podle mluvčí soudu Alexandry Važanové podrobně rozvedeny v písemném vyhotovení rozhodnutí. Advokátní kancelář agner & partners, která Babiše zastupuje, zatím nechtěla informaci komentovat, protože ještě nemá rozhodnutí k dispozici.

Spor o evidenci Babiše ve svazcích StB se možná bude řešit i za hranicemi Česka a Slovenska. Premiér chce do poloviny června podat žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva.

„Do 15. června podám žalobu na Slovensko k Evropskému soudu pro lidská práva,“ prohlásil Babiš už ve středu poté, co ho prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě podruhé předsedou vlády, a v pátek své vyjádření zopakoval.

‚Věc nekončí‘

Proti Babišovi také v úterý protestovaly tisíce lidí na některých městech Česka, kteří jej nechtěli znovu za premiéra například i kvůli údajné spolupráci s StB. Babiš uvedl, že lidi ovlivňují lživé informace v médiích. 

Kauza Babiš ve svazcích StB? ‚Do 15. června podám k lidskoprávnímu soudu žalobu na Slovensko,‘ oznámil premiér

Číst článek

Babiše za jeho údajnou spolupráci s StB kritizují i někteří politici, mezi nimi například šéf ODS Petr Fiala, exministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD nebo šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

Prohlášení Andreje Babiše, že věc požene až do Štrasburku, považuji jen za zdržovací taktiku, která ale na konečném výsledku nic nezmění,“ napsal v pátek Pospíšil na twitter.

Prezident Zeman ho i přes kritiku jmenoval podruhé premiérem a jeho mluvčí Jiří Ovčáček v komentáři k soudnímu sporu poznamenal, že ještě není u konce. Věc nekončí, jak jsme byli informováni, bude řešena dalšími právními prostředky,“ uvedl.

Šest let sporu

Soudy kvůli údajné Babišově spolupráci s StB začaly v lednu 2012. Babiš tehdy podal u bratislavského soudu žalobu na slovenský Ústav paměti národa kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB. Slovenské soudy nejprve rozhodly, že je Babiš uveden jako agent StB neoprávněně.

Babiš nebyl fiktivní agent. Pokračovat ve sporu od něj není moudré, říká právník Ústavu paměti národa

Číst článek

Zvrat v případu ale nastal po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu. Zrušil původní rozhodnutí bratislavského krajského i nejvyššího soudu, které daly Babišovi za pravdu. Učinil tak kromě jiného z důvodu, že žalovanou stranou neměl být Ústav paměti národa, který svazky StB na Slovensku spravuje.

Ústavní soud také konstatoval, že slovenské soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří v líčení před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Zpochybnil také věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali v Babišův prospěch.

V obnoveném líčení bratislavský krajský soud v souladu s rozhodnutím ústavního soudu Babišovu žalobu letos zamítl. Proti tomuto pravomocnému rozhodnutí Babiš podal dovolání ke slovenskému nejvyššímu soudu, který ho nyní také zamítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme